Thyssenkrupp prodal své výtahy za stamiliardy. Penězi chce zalepit část dluhů | E15.cz

Thyssenkrupp prodal své výtahy za 450 miliard korun. Penězi chce zalepit část dluhů

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Německá strojírenská společnost Thyssenkrupp prodala svou divizi výtahů konsorciu soukromých investorů zahrnujícímu firmy Advent, Cinven a RAG-Stiftung za 17,2 miliardy eur (451 miliardy korun). Podnik tak získal životně důležitou hotovost, ale zároveň ztratil jedno ze svých nejcennějších aktiv, píše Reuters. Prodej divize jmenovaným společnostem Thyssenkrupp schválil v únoru.

„Zbavit se divize výtahů s více než 50 tisíci zaměstnanci bylo tvrdé a nesnadné rozhodnutí, ale v zájmu celé skupiny to bylo nezbytné,“ uvedla šéfka Thyssenkruppu Martina Merzová.

Divize Thyssenkrupp Elevator je čtvrtým největším výrobcem výtahů na světě za firmami Otis, Schindler a Kone. Byla též nejziskovější divizí německého konglomerátu. Bez ní by skupina uzavřela minulý finanční rok se ztrátou. Toto zjištění umocnilo tlak na revizi zbylých divizí, zejména té železářské.

Koncern uvedl, že hotovost použije ke snížení dluhu, rozvoji některých divizí, financování restrukturalizačních opatření a ke zpětnému odkupu 15 procent v divizi výtahů, aby dostál svým závazkům ohledně penzí.

Díky přílivu hotovosti nemusí Thyssenkrupp čerpat z úvěru jedné miliardy eur, který si kvůli pandemii preventivně zajistil u německé státní banky KfW.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah