Trumpova malá prohra. U jeho golfového areálu vyrostou větrné elektrárny | E15.cz

Trumpova malá prohra. U jeho golfového areálu vyrostou větrné elektrárny

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro investici v hodnotě 300 milionů liber (necelých deset miliard korun) se u skotského pobřeží rozhodla švédská energetická společnost Vattenfall. V zálivu u města Aberdeen plánuje spustit větrnou elektrárnu. Problémy jí však dělal soused na pobřeží. Tím není nikdo jiný, než miliardář a kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump.

Donald Trump vlastní nedaleko skotského Aberdeenu rozsáhlý golfový areál, jeden z jeho sedmnácti. S výstavbou elektrárny však dlouhodobě nesouhlasí, v minulém roce se svých práv snažil domoci u skotského soudu. Ten mu však nevyhověl a označil jeho argumenty za zavádějící.

Příznivci obnovitelných energií zase poukazovali na Trumpovo sobecké chování. Také často poukazovali na miliony, které Trump do právních bitev proti takzvané zelené energii investoval.

Podívejte se na Trumpovo golfové hřiště u Aberdeenu:

Nyní už však miliardář výstavbu větrníků nezvrátí. Svůj investiční záměr dnes společnost Vattenfall potvrdila, když oznámila nákup čtvrtinového podílu ve společnosti Aberdeen Renewable Energy Group, která se zabývá vývojem technologií pro obnovitelnou energii.

Jedenáct nových turbín umístěných v moři by kromě produkce 92 megawatt elektřiny mělo sloužit k výzkumu a testování nových technologií. Ty by pak mohly vést ke snížení ceny takových elektráren, právě drahá výstavba je jejich hlavní nevýhodou. Základem by mělo být zkoušení nové technologie uchycení větrníků na mořské dno, které si vystačí s menším množstvím materiálu. Dále by mělo dojít k odzkoušení nové kabeláže, která by eliminovala ztrátu vyrobené elektřiny.

Pro miliardovou investici se společnost rozhodla i přes rozhodnutí Británie opustit EU. „Stále opakujeme, že je pro nás Spojené království zajímavým trhem, obzvláště v našem oboru. Na tom nehodláme nic měnit,“ řekl pro Guardian Gunnar Groebler, viceprezident společnosti Vattenfall. Ne všechny firmy však sdílí jejich optimismus. Například Siemens po rozhodnutí o brexitu oznámil, že ukončí své plány na mořské větrné elektrárny ve Velké Británii. Ačkoliv vzala společnost svá slova později zpět, naznačuje to v oboru jistou nervozitu.

V současnosti se ve Skotsku nachází asi 25 procent veškerých mořských větrných elektráren, velké množství se jich nachází také v německých a dánských vodách.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah