ANALÝZA: USA oživují jaderné ambice ve východní Evropě | E15.cz

USA oživují jaderné ambice ve východní Evropě. Americké reaktory chtějí Poláci, Rumuni i Bulhaři

Jan Žižka

Ještě před pár měsíci byli Američané v bitvě o nové jaderné zakázky ve východní Evropě outsidery. Společnost Westinghouse měla za sebou nepříjemnou bankrotovou proceduru ve Spojených státech, tamní atomové reaktory prohrávaly souboj s plynem i dotovanými obnovitelnými zdroji a roli světových lídrů v rozvoji jaderné energetiky si užívali Rusové a Číňané s Korejci v zádech.

Najednou je vše jinak – Poláci, Rumuni i Bulhaři počítají s tím, že jim nové atomové bloky postaví právě Američané. Zatím jde o plány a ty je dnes nutné brát v jaderné energetice s rezervou. Opětovný nástup USA v souboji o východoevropské zakázky je ale nepřehlédnutelný. Amerika si uvědomuje hrozbu zaostávání za Ruskem a Čínou – ať už se týká rozvoje technologií, nebo dobývání světových trhů a získávání geopolitického vlivu. Stávající atomové elektrárny v samotných Spojených státech čeká náročný boj o přežití, o to aktivněji se USA pouštějí do vývoje reaktorů nové generace a hledají byznysové příležitosti v zahraničí.

Jádro podle Bidena

Nic nenasvědčuje tomu, že by příchod nového prezidenta Joea Bidena měl na těchto amerických aktivitách něco zásadního změnit. Prezidentští kandidáti v USA byli sice rozdílní jako den a noc, význam jaderné energetiky si ale uvědomovali oba – i když se k tomuto postoji propracovali z odlišných pozic. Pro Donalda Trumpa je jádro součástí klasické spolehlivé energetiky, která zahrnuje i fosilní zdroje, zatímco v programu Joea Bidena jsou nukleární technologie jedním z pilířů bezemisní energetiky a pomáhají čelit klimatickým změnám.

Mezi vlivnými demokratickými politiky v USA zůstává i řada odpůrců jaderné energetiky, ale pozorovatelé před letošními prezidentskými volbami zaznamenali také významný historický obrat v politice demokratů – poprvé po 48 letech program jejich kandidáta obsahoval pozitivní zmínky o mírovém využití atomu pro výrobu energie.

Joe Biden se navíc profiluje jako silný zastánce vývoje a inovací, díky nimž by se Američané mohli opět dostat do čela rozvoje moderních technologií. Ministerstvo energetiky tak nejspíše bude pokračovat v podpoře jaderného výzkumu, na kterou se zaměřilo už za prezidenta Trumpa. Výhodou Ameriky ve srovnání s jinými světovými velmocemi nakonec může být to, že do vývoje reaktorů nové generace významně investují i „soukromníci“ – například zakladatel Microsoftu Bill Gates. Nic se nejspíše nezmění ani na aktivní proexportní politice.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu E15
fotoRoční předplatné1899 Kč
Ušetříte 489 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoČtvrtletní předplatné499 Kč
Ušetříte 98 Kč oproti měsíčnímu předplatnému
Objednat
fotoMěsíční předplatné99 Kč
Cena 99 Kč platí pro první měsíc pro nové předplatitele. Další následující měsíc stojí 199 Kč.
Objednat
fotoDarujte roční předplatnéNáhled předplatného1899 Kč Objednat
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce
Printová verze E15
Předplatné printového deníku E15

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!