Veolia zostřila boj o převzetí konkurence | E15.cz

Veolia zostřila boj o převzetí konkurence. Francouzské vládě navzdory

Veolia chce převzít menšího rivala Suez
Veolia chce převzít menšího rivala Suez
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Francouzská energetická a vodárenská společnost Veolia zintenzivnila boj se svým menším rivalem Suez a bude se ho snažit převzít i bez svolení jeho managementu. Firma v neděli večer oznámila, že za zbývající akcie nabízí 18 eur za kus, což celý podnik ohodnocuje na 11,3 miliardy eur (291,4 miliardy korun). Francouzské vládě se takový postup nelíbí a považuje ho za nepřátelský. Šéf Veolie Antoine Frérot ale řekl, že je ochoten se s šéfem Suezu ještě setkat.

Veolia se snažila Suez převzít už loni, zatím se jí ale podařilo získat jen 29,9 procenta akcií. Stala se ale největším akcionářem Suezu. Očekává se, že měsíce soudních sporů a taktického manévrování teď vstoupí do té nejlítější fáze, uvedla agentura Reuters. Veolia totiž dala jasně najevo, že už s managementem Suezu nehodlá dál jednat a nabídku na převzetí akcií předloží rovnou zbývajícím akcionářům.

Veolia koupila menšinový podíl v Suezu loni v říjnu od společnosti Engie a tehdy také slíbila, že své další záměry bude konzultovat s managementem Suezu. Největším akcionářem Engie je francouzská vláda, která má zájem na tom, aby se podniky mezi sebou dohodly přátelským způsobem. Všechny se totiž podílejí na zajišťování veřejných služeb, jako je vodní hospodářství a distribuce energie.

Frérot se v pátek setkal s šéfem Suezu Bertrandem Camusem, který se pro svůj podnik už dlouho snaží najít jiného partnera. Veolia uvedla, že Camus na schůzce nedal nijak najevo, že by chtěl změnit názor. "Suez v posledních čtyřech měsících jenom eskaluje kroky, jejichž cílem je nabídku Veolie zablokovat," uvedla Veolia. Mluvčí společnosti Suez řekl, že snaha Veolie obejít vedení Suezu je nepřijatelná z etického i morálního hlediska.

Suez v lednu oznámil, že dostal nabídku na převzetí od firem soukromého kapitálu Ardian a Global Infrastructure Partners (GIP). Ty byly ochotny za akcie Suezu rovněž nabídnout 18 eur za kus. Management Suezu se pokusil situaci zájemcům o převzetí ztížit změnou struktury uspořádání části vodárenských aktivit, soud ale rozhodl, že to by museli schválit akcionáři.

Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180 tisíc lidí. V České republice firma Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Podnik má zhruba 1600 zaměstnanců.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah