Vládní zmocněnec Štuller: Rakouský postoj k jádru nezměníme

Temelín

Temelín Zdroj: CTK

Negativní postoj Rakouska k jaderné energetice se v příštích letech nezmění. Cílem České republiky by nemělo být tento postoj měnit, ale snažit se vysvětlit, že je tento druh energie bezpečný. Tvrdí to Ján Štuller, který v pondělí 18. července nastoupí do funkce vládního zmocněnce pro jadernou energetiku.

„S okolními zeměmi je potřeba o jaderné energetice jednat. Ale osobně se nedomnívám, že se v postoji Rakouska v příštích letech cokoliv změní. Jejich negativní postoj je dlouhodobý a v následujících dekádách asi trvalý. Naším cílem by nemělo být tento postoj změnit, ale technickými argumenty je ujišťovat, že ačkoliv jadernou energii nemají v oblibě, nebezpečí jim nehrozí,“ uvedl Štuller.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá s tím, že v Česku by měly být v budoucnu vybudovány dva nové jaderné bloky, jeden v Dukovanech a jeden v Temelíně. Podle Štullera jsou prioritou Dukovany. „Je to logické, protože elektrárna v Dukovanech je starší. S náhradou starého bloku za nový počítáme zhruba do roku 2035. Ale v první přípravné etapě musíme vyhodnotit, zda do toho vůbec jít,“ uvedl.

Ján ŠtullerJán Štuller | ctk Ján Štuller

Za jedno z nejdůležitějších označil své nadcházející jednání s ministerstvem financí. „Národní akční plán počítá s tím, že jediným investorem by měl být ČEZ. A ministerstvo financí prostřednictvím vlastnictví akcií v této společnosti bude hrát obrovskou roli. Bude určitě jednou z priorit, aby se tyto věci vyjasnily. Moje role bude koordinační,“ řekl Štuller.

Podíl OZE poroste

Podle něj v budoucnu poroste podíl obnovitelných zdrojů. Rozhodnutí Německa, které chce v reakci na havárii v japonské Fukušimě do roku 2022 uzavřít všechny jaderné elektrárny, však považuje za unáhlené. „Obnovitelné zdroje jsou fantastické, nezamořují životní prostředí ani radiačně, ani chemicky. Ale nejsou ideální k udržení stability sítě. Musíte k tomu mít jiné zdroje,“ upozornil. V ČR platí dohoda, že jádro by se mělo nahradit jádrem, dodal.

Národní akční plán počítá s tím, že 40 až 45 procent energie by se mělo vyrábět z jádra. Štuller ho považuje za stabilní zdroj. „Dokonce se objevila zpráva, že ve Švédsku by mohlo v budoucnu vyrůst až deset nových jaderných bloků. Tím nechci říct, že je to trend. Ale ukazuje to, že existují země, které mají mnohem větší přírodní zdroje, a přesto s jadernou energií počítají,“ uvedl.

Jaderné energetice se Štuller věnuje od dokončení Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské na ČVUT Praha v roce 1982. V současnosti má ještě pracovní poměr na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost. „Ale zároveň už se věnuji práci vládního zmocněnce. Sedím na dvou židlích,“ doplnil.