Z Polska mizí staré koksovny, podívejte se na zbývající torza | e15.cz

Z Polska mizí staré koksovny, podívejte se na zbývající torza

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Výroba oceli má v Polsku mnohaletou tradici. Některé z hutí se v průběhu doby změnily v moderní provozy, jiné zanikly. Podívejte se ve fotogalerii na ocelářská pohřebiště.

Torzo koksovny u hutě Koščuška u Katovic uzavřené v roce 1992 připomínalo ještě před pěti lety zříceninu obydlí mytických obrů. Nyní již neexistuje. "Přežívající" budovy byly odstraněny roku 2012. Tradice místních hutí se zrodila roku 1799 a do konce 20. století patřila k nejvýznamnějším v zemi.

Další pozůstatky koksárenského provozu leží u Orzegowa. „Můžeme zde najít dnes již ojedinělé pozůstatky koksárenského provozu z roku 1903, který se po dobu provozu nemodernizoval a koksovna fungovala až do roku 1976,“ říká autor fotoreportáže Viktor Mácha. Jedná se o torzo bývalé koksovny dříve významného dolu Karol, který svoji činnost ukončil ve stejném roce.

„Unikátností této koksovny byl čistě manuální proces, kterým se koks vytlačoval a hasil tak, jak bylo běžně zvykem na počátku dvacátého století. A je jen s podivem, že se tato praxe uchovala až do úplného zavření provozu v sedmdesátých letech,“ doplnil Mácha.

Další fotografie Viktora Máchy najdete i na Facebooku

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah