Železniční průmysl ztratil pětinu tržeb | E15.cz

Železniční průmysl ztratil pětinu tržeb

CZ Loko Česká Třebová
CZ Loko Česká Třebová
• 
ZDROJ: ctk

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hrozivý propad. Tak lze nazvat situaci, do které se loni dostal železniční průmysl po dvou letech nadějného růstu. Podle Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) spadly tržby v oboru téměř o pětinu na 67 miliard korun.

Zástupci asociace proto mluví o loňském roce jako o špatném až devastujícím a poukazují na čtvrtinový pokles exportu.
„Naše firmy jsou v zahraničí doslova válcovány zahraniční konkurencí, zejména italskou a německou. Je běžné, že za německou firmu lobbují němečtí politici, u nás toto není zvykem,“ uvedla ředitelka ACRI Marie Alžběta Vopálenská. Mimo jiné jí vadí rušení některých obchodních zastoupení v cizině.

Vedle poklesu exportu se také snižoval objem domácích zakázek. „Důvodem je neschopnost čerpat evropské finanční zdroje a celkově rozporuplné dopady zákona o veřejných zakázkách. Konkrétně objem vypsaných a následně zrušených tendrů veřejného sektoru jde do desítek miliard korun,“ doplnila Vopálenská. Zásadní zvrat nečeká ani letos, což se projeví v zaměstnanosti. Ta až dosud výrazně neklesala, odvětví zaměstnává dlouhodobě přes dvacet tisíc lidí.

Obrat a vývoz členů Asociace podniků českého železničního průmyslu Autor: E15

„V Česku pociťujeme recesi velmi citelně. Velké sériové zakázky na modernizace lokomotiv zde z trhu prakticky zmizely. Nejhorší je situace u nákladního železničního dopravce ČD Cargo,“ připomněl generální ředitel CZ Loko Josef Bárta. Jeho firmě nicméně pomohl k udržení tržeb export, který poprvé překonal hranici miliardy korun.

Pokud jde o výrobu pro železnice, Česko náleží k evropským velmocem. Jedním z největších podniků působících v oboru je Škoda Transportation. K největším odběratelům patří naopak České dráhy, které ovšem stále častěji nakupují nové vlaky v zahraničí. Příkladem mohou být motoráky pořízené v Polsku.

Spor, přes který nejede vlak

Díra v kolejích

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah