Zisk Shellu propadl o 87 procent, firma pociťuje nízké ceny ropy | E15.cz

Zisk Shellu propadl o 87 procent, firma pociťuje nízké ceny ropy

shell
shell
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell vytvořila za loňský rok zisk 1,94 miliardy dolarů (47,1 miliardy korun), což je proti předchozímu roku propad o zhruba 87 procent. Znamená to zároveň nejnižší zisk za posledních minimálně 13 let, informovala dnes agentura Reuters. Největší ropná společnost v Evropě se stejně jako její rivalové potýká s dlouhodobě nízkými cenami ropy.

Firma dnes uvedla, že podnikne další opatření, aby nejhorší propad trhu za více než deset let ustála. „Pokud si to podmínky vyžádají, přijme společnost Shell další rozhodná opatření, aby se s propadem cen ropy vyrovnala,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden.

Ceny ropy se od předloňského června kvůli přetrvávajícímu převisu nabídky nad poptávkou snížily o více než 70 procent. Po růstu z posledních dnů se pohybují kolem 35 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent za poslední rok:

Zdroj: Euroinvestor.com

Shell během posledního roku zrušil projekty za miliardy dolarů, aby tlumil negativní vliv propadu cen ropy. Zastavil třeba kontroverzní průzkum těžby v pobřežních vodách Aljašky, kde nenašel dost ropy. Ustoupil také od projektu těžby z ropných písků na západě Kanady.

Společnost loni prodala aktiva za 5,5 miliardy dolarů, další aktiva v objemu asi 30 miliard dolarů ještě plánuje prodat. Kapitálové výdaje, které slouží například na obnovu vybavení, firma loni snížila o 8,4 miliardy dolarů na 58,9 miliardy dolarů. Provozní náklady pak snížila o 4,1 miliardy dolarů na 41,1 miliardy dolarů.

Rušení pracovních míst

Firma, jejíž akcionáři minulý týden schválili sloučení s britskou BG Group, dnes také potvrdila, že v obou společnostech zanikne za tento a uplynulý rok dohromady zhruba 10 tisíc pracovních míst, z části i kvůli této akvizici.

Fúze se společností BG Group zvýší prokázané firemní zásoby ropy a zemního plynu o čtvrtinu. U některých akcionářů ale obchod kvůli pádu cen ropy vyvolává pochybnosti. Pojišťovací a investiční společnost Standard Life, klíčový investor v Shellu, v lednu uvedla, že ropa by musela být za 60 dolarů, aby převzetí za 47 miliard liber dávalo z finančního hlediska smysl.

S nízkými cenami ropy zápasí i konkurenční těžařské firmy. Britská BP se loni v důsledku nízkých cen propadla do rekordní ztráty. Největší světová ropná skupina Exxon Mobil vykázala za poslední čtvrtletí nejnižší zisk za více než deset let. Zisk Shellu očištěný o některé mimořádné položky klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 44 procent na 1,8 miliardy dolarů. Zisk rozdělitelný mezi akcionáře se ale o 58 procent zvýšil a dosáhl 939 milionů dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah