Chcete park nebo obchodní centrum? Praha vtáhne občany do projektů

Projekt chce podle mluvčí Sylvie Petrákové institut rozjet na jaře 2015. Příspěvky, které se v databázi sejdou, má v plánu poté zapracovat do strategického rámce Prahy.
Odcházející primátor Tomáš Hudeček poznamenal, že jde o další platformu, na jejímž základě by se měla veřejnost více zapojit do debat ohledně budoucnosti metropole. „Má za cíl shromažďovat projekty a nápady, abychom zjistili, co nosí Pražané v hlavách,“ uvedl.
Šéf Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Tomáš Ctibor upřesnil, že projekty, které prokáží nejlepší připravenost a budou v souladu koncepčními dokumenty, mohou být v budoucnu rozpracovány do systémových řešení či mohou získat v projektové fázi podporu.
Databáze by podle něj měla propojit nápady různých aktérů, ať už to budou městské části, pražský magistrát, nezisková sféra nebo občané. „Umožňuje vzájemnou informovanost o připravovaných projektech. Pro snazší orientaci jsou projekty řazeny podle strategických cílů,“ konstatoval Ctibor.
Zásobník nápadů
Cílem aplikace je podle něj dlouhodobě vytvářet zásobník rozvojových a transformačních, kreativních a inovativních projektů. „Jeho využití je mnohostranné – slouží jako informativní podklad pro zpracovatele koncepčních dokumentů i pro obeznámení veřejnosti s připravovanými záměry,“ doplnil Ctibor.
Praha se snaží inspirovat u evropských metropolí, užší spolupráci například navázala s Amsterdamem. Jako další projekt v oblasti územního plánování má v plánu IPR vypracovat spolu s Odborem územního plánování Amsterdamského magistrátu takzvaný Manuál participace. Úředníci se díky němu mají naučit, jak lépe spolupracovat a komunikovat v rámci plánování projektů s občany.