Dostatek nových bytů? Marná lásky snaha, drastičtější úroky přidusí developery i kupce

Pražské byty: revoluce v nabídce zatím nehrozí.

Pražské byty: revoluce v nabídce zatím nehrozí. Zdroj: Grafika e15

Developeři si pečlivě rozmýšlejí, zda opráší své bytové projekty zakonzervované během posledních dvou let, jež se nesly ve znamení drahých úvěrů. Příčinou je nový pohled finančních trhů na budoucnost českých úrokových sazeb. Ty zůstanou zřejmě na vyšších úrovních déle, než se doposud čekalo, a negativně ovlivní dostupnost hypoték i půjček developerům. Právě dostupné hypotéky, jimiž lidé financují rozhodující většinu vlastního bydlení, jsou klíčové pro rychlost, s jakou dokážou developeři byty rozprodat. Se svižností prodeje přitom stojí a padá ekonomika developerského byznys modelu.

„K odkládání nebo pozastavování projektů docházelo a stále dochází vedle drahého úvěrového financování i z důvodů přetrvávajících vysokých cen stavebních dodávek a nedostatečného povolování nové výstavby,“ uvádí analytik společnosti Central Group Ondřej Šťastný.

Ceny stavebních materiálů se podle něho stále drží v průměru o více než čtyřicet procent výše než na začátku roku 2021, a navíc se začátkem stavební sezony začaly opět růst. „Sazby komerčních úvěrů, na kterých bytová výstavba z velké části stojí, se stále drží okolo osmi procent ročně, zatímco ještě v polovině roku 2021 byly i pod dvěma procenty. Při této kombinaci výstavba nedává ekonomický smysl,“ dodává Šťastný.

V letošním prvním čtvrtletí se v Praze prodalo okolo šestnácti set nových bytů, což je téměř dvaapůlkrát více než před rokem. Přesto se ale nová výstavba ve větším nerozbíhá. „Developeři se v současné chvíli otřepávají z vysokých úrokových sazeb. Jak z těch, které zatěžují kupující, tak i z těch, které z hlediska financování zatěžují ekonomiku projektu,“ uvádí ředitel developmentu PSN Štěpán Smrčka s tím, že situace se sice zlepšuje, dění na trhu to ale významně neovlivní. 

Posun v pohledu na sazby přinesla primárně nová prognóza České národní banky na počátku května. Ta nově očekává, že úrokové sazby budou v horizontu dvou let přibližně o jeden procentní bod výše, než s čím počítala předchozí prognóza z letošní zimy. Významným faktorem změny bylo přehodnocení pohledu na sazby americkou centrální bankou, která zřejmě pozdrží uvolnění své politiky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!