Globální ceny bydlení rostou nejrychleji od roku 2006. Na konci roku může přijít ochlazení

Bytové domy na pražském Smíchově. Česko je v globálním žebříčku růstu cen bydlení na 15. místě

Bytové domy na pražském Smíchově. Česko je v globálním žebříčku růstu cen bydlení na 15. místě Zdroj: E15 Michael Tomeš

Ceny domů a bytů po celém světě rostou nejvyšším tempem od doby před světovou finanční krizí. Průměrná cena nemovitostí k bydlení stoupla za 12 měsíců do března o 7,3 procenta, což byl nejrychlejší růst od konce roku 2006. Vyplývá to z indexu poradenské společnosti Knight Frank. Česko se dostalo mezi 15 zemí s nejrychlejším růstem.

Nejvíce se průměrná cena bytů a domů zvýšila v Turecku, a to o 32 procent. Následoval Nový Zéland s 22,1 procenta a Lucembursko, kde cena nemovitostí k bydlení stoupla o 16,6 procenta. Čtvrté bylo Slovensko s růstem o 15,5 procenta a první pětici uzavřely Spojené státy, kde cena stouply o 13,2 procenta, nejvíce od prosince 2005. V České republice, která obsadila 15. příčku, se průměrná cena zvýšila o 8,9 procenta.

Růst cen tak navazuje na cenové „šílenství“, které bylo během pandemie zaznamenáno na mnoha trzích od Nového Zélandu po Kanadu a Singapur. Masivní fiskální a měnové stimuly na podporu ekonomik ve nynější zdravotní krizi podnítily rozkvět na trhu s realitami po celém světě. To také vyvolává obavy z bublin a několik zemí již přistoupilo ke zchlazení trhu.

Nový Zéland zrušil daňové pobídky pro investory do nemovitostí a vláda očekává, že růst cen u nemovitostí do června příštího roku zpomalí na 0,9 procenta. Čína vydala řadu omezení pro developery a poskytování bankovních úvěrů realitnímu sektoru.

„Vzhledem k tomu, že vlády přijímají opatření a fiskální stimuly budou koncem tohoto roku na řadě trhů ukončeny, je pravděpodobné, že nálada kupujících bude méně optimistická,“ uvádí se ve zprávě Knight Frank. Tlak na zpomalení růstu cen by mohla způsobit i hrozba nových variant koronaviru a přerušované očkování.

Index porovnává průměrné ceny v 56 zemích a teritoriích. Ne všude ale ceny rostou více než ve stejném období loňského roku. V Itálii nyní nemovitosti zdražily o slabých 1,6 procenta, v Indii o 1,6 procenta zlevnily a ve Španělsku ceny meziročně klesly dokonce o 1,8 procenta.