Nemovitosti lákají lovce příležitostí. Magnetem jsou i více než třetinové slevy
Zamrzlý český realitní trh se stal baštou lovců investičních příležitostí. Prodejci, které tlačí čas, jsou totiž mnohdy ochotni slevit i několik desítek procent, pokud je zájemce připraven složit peníze takzvaně na dřevo. Solventní kupci si na trhu v posledních měsících mohou diktovat podmínky, zbytek zájemců prakticky odpadl kvůli drahému úvěru i rostoucím nákladům na život. Situace na trhu přitom zafungovala jako katalyzátor kvality, nejvíce škodní jsou totiž při momentálním prodeji majitelé starších nemovitostí v méně atraktivních lokalitách.
„Výši slevy nejvíce ovlivňuje rychlost, s jakou potřebujete prodat,“ říká šéf Bezrealitky Hendrik Meyer.
Aktuální slevy nemovitostí nabízených přes portál tři a více měsíců se podle něj pohybují i kolem třiceti procent.
„Pokud jde o secondhandové byty, panelákové byty a obecně starší nemovitosti v nevalné technické kvalitě s vyššími provozními náklady, slevy se pohybují až kolem 35 procent,“ uvádí šéf společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
Obdobně až třetinové slevy padají v segmentu rodinných domů. Jedním dechem ovšem dodává, že slevy nelze generalizovat. Protinabídka zájemců žádajících pětinovou slevu je podle lidí z branže na trhu naprosto běžná.
Jak uvádějí statistiky Sreality.cz, průměrný pražský šedesátimetrový byt v lednu vyšel na sumu lehce převyšující sedm milionů korun, výše slevy by tak v extrému přesahovala dva miliony. „Pokles cen u realizovaných obchodů oproti cenám v nedávné době činí v Praze kolem dvaceti procent, jinde i třicet procent,“ dodává člen vedení aukční společnosti Eurodražby.cz Radim Hasman.
Právě portál Eurodražby například v závěru loňského listopadu vydražil byt v pražských Ďáblicích za cenu 4,6 milionu korun neboli necelých 75 tisíc korun za metr. Tedy o třetinu méně, než byl prosincový průměr za metr bytu v české metropoli. Transakční ceny nemovitostí jsou tak mnohdy výrazně níže, než by napovídal vývoj nabídkových cen.
Ty například v případě pražských panelákových bytů v původním stavu klesly ze svého vrcholu v dubnu loňského roku do prosince podle statistiky portálu Sreality v průměru o jedenáct procent. Více než dvanáctiprocentní průměrný pokles pak obdobné statistiky ukazují v případě Středočeského kraje, starší byty v brněnských panelácích pak dokonce o bezmála osmnáct procent. Bez ohledu na kvalitu bytu pak pražské ceny podle dat portálu Realitymix klesly „jen“ o necelých pět procent, stejně tak i těch brněnských.
„Nabídkové ceny vůbec neodrážejí realitu,“ dodává Ostatek s tím, že prodejci, kteří nemusejí s prodejem spěchat, zatím většinou k výraznějšímu snížení cen přistupovat nechtějí. Problémem je ovšem proměna struktury zájemců. Těmi jsou právě v očekávání potenciálně výhodných nákupů především ti, kteří nehledají nemovitost k vlastnímu bydlení. „Nadpoloviční většina zájemců jsou investoři, kteří se snaží využít aktuální situace na trhu pro nákup nemovitosti za co nejnižší cenu,“ uvádí makléř společnosti Century 21 Michael Vojtášek.
Paralýza trhu vyvrcholila v závěrečných měsících loňského roku, a to nejen kvůli hypotečním sazbám atakujícím dvacetileté maximum, ale i kvůli striktnějšímu přístupu bank. „Banky poskytující hypotéky zpřísnily pravidla, podle kterých svým klientům půjčují peníze na koupi nemovitosti. Na druhou stranu mají lidé obavy z budoucnosti, takže se nechtějí zadlužit na dlouhá léta,“ vysvětluje Jakub Veverka, hlavní ekonom portálu Videobydleni.cz.
Udržet cenu co nejvýše znamená oslovit podstatně širší publikum. „Dnes je třeba představit nemovitost asi osmdesáti až sto tisícům lidí z celého Česka, cokoli výrazně pod touto hranicí vede k tomu, že prodáváte pod cenou,“ zdůrazňuje šéf MM reality Zdeněk Václavek. I tak ale zůstávají zájemci ve střehu a jsou připraveni vstoupit na trh. „Snížení prodejní ceny i o pět procent může přinést až dvojnásobné množství zájemců,“ zdůrazňuje Meyer z Bezrealitky.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!