O bazén Thermalu má zájem jeden kupec, množí se protesty proti prodeji | E15.cz

O bazén Thermalu má zájem jeden kupec, množí se protesty proti prodeji

Bazén karlovarského hotelu Thermal
Bazén karlovarského hotelu Thermal
• 
ZDROJ: E15

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pouze jeden kupec projevil zájem o bazénový komplex státního hotelu Thermal v Karlových Varech. Lhůta po podání nabídek na koupi bazénu skončila v pondělí odpoledne. Stát nabídl bazén na skále nad hotelem včetně přilehlých šesti tisíc metrů čtverečných pozemků. Bazén je pro lázeňský hotel ztrátový a dotuje ho několika miliony ročně. S prodejem nesouhlasí potomci architektů.

„Nabídka bude otevřena za přítomnosti notáře, předpokládáme příští týden. Poté bude rozhodnuto o dalším postupu,“ informoval mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Proti prodeji bazénu, který byl stavěn jako nedílná součást známého karlovarského hotelu, jenž je i centrem Mezinárodního filmového festivalu, se ale množí protesty. Nesouhlasí s tím například vnuci architektů Machoninových, podle jejichž projektu byl hotel v letech 1967 až 1976 postaven.

„Thermal byl už od začátku koncipován jako festivalový palác, jako kongresové centrum a jako veřejná budova pro obyvatele Karlových Varů. S bazénem, který je v současnou chvíli nabízen k odprodeji, se počítalo už v úvodních studiích. Propojení masy hotelu s bazénem v přilehlé stráni vyvažuje solitérní účinek věže a filmových sálů. Budova bazénu ukotvuje Thermal do údolí, a ten tedy netvoří osamocený objekt. Jde o jeden architektonický celek, který není možné roztrhnout,“ uvádí v prohlášení Marie a Jan Kordovští, vnuci architektů Věry a Vladimíra Machoninových.

Přiklánějí se k tomu, aby byl hotel prohlášen za kulturní památku. Stejnou cestou jde i město Karlovy Vary, které návrh také podalo. Památkáři přitom už posuzují stejný návrh soukromé osoby, který byl podán dříve. Vyjádřili mu podporu.

O tom, jestli bude Thermal vyhlášen kulturní památkou, ale teprve rozhodne ministerstvo kultury. Ačkoli už dnes stojí hotel v chráněné památkové zóně a vztahuje se na něj památková ochrana, jako kulturní památka by byl dohled památkářů výrazně přísnější a určitě by omezil možnosti případného investora na změnu vzhledu nebo užívání stavby.

Autor: ČTK, vag
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.