Opevněnou Koh-i-Noorku vystřídá volně průchozí areál se stovkami bytů
Budoucí bytový komplex v brownfieldu Koh-i-Noor v pražských Vršovicích získal základní obrysy. Developer PSN postaví v čerstvě opuštěném továrním areálu zhruba 580 bytů určených hlavně k prodeji a na čtyři tisíce metrů čtverečních komerčních ploch pro obchody a služby. Aktuálně připravuje dokumentaci pro územní rozhodnutí.
Celkovou investici odhadovala společnost PSN před třemi lety na dvě miliardy korun. Náklady na výstavbu ovšem mezitím výrazně vzrostly. Architektonickou studii proměny téměř dvouhektarového areálu zpracoval v roce 2020 ateliér Jakub Cigler architekti.
„Počítáme, že na jaře příštího roku bychom zahájili demolici a sanaci území a renovaci historické části. Jakmile pak budeme mít všechna povolení, tak začneme s výstavbou,“ sdělil Štěpán Smrčka, ředitel developmentu a projektového managementu PSN.
Stoletý závod na patentky, špendlíky a další kovovou galanterii nevystřídají jen novostavby. Developer slibuje zachovat a zrenovovat památkově chráněné objekty. „Tím hlavním je budova Waldes směrem do Vršovické ulice a dále jedna historicky cenná budova směřující do ulice Kavkazská. Obě urbanisticky a architektonicky dokládají průmyslový rozvoj z počátku 20. století, kdy zde podnik Jindřicha Waldese začal fungovat,“ upřesnil Smrčka.
VIDEO: Koh-i-Noor odchází z pražských Vršovic
Developer slibuje, že komplex novostaveb sevřený ulicemi Vršovická, Moskevská, Kavkazská a Altajská bude otevřený a průchozí i pro veřejnost. „V parteru budov vznikne množství nebytových jednotek určených pro obchody a služby. V lokalitě se tak rozšíří občanská vybavenost nejen pro nové rezidenty, ale i pro stávající obyvatele,“ uvedl Smrčka.
Firma PSN koupila tovární areál v širším centru Prahy před pěti lety. Předchozím vlastníkem byla skupina manažerů v čele s Liborem Procházkou ze zkrachovalé Investiční a poštovní banky.
Historie podniku, který navzdory názvu nemá nic společného s českobudějovickou společností Koh-i-Noor rodiny Břízů, začala v roce 1902. Zakladatelem fabriky byl továrník Jindřich Waldes. V roce 1908 se společnost rozšířila o novou továrnu ve Vršovicích, kterou navrhl a realizoval Alois Richter. Tím odstartovala etapa bouřlivé výstavby mezi ulicemi Vršovická a Kavkazská, která je dnes dokladem industriální architektury počátku 20. století.
Tovární areál byl několikrát přestavován. Nejstarším objektem je budova Aloise Richtera na nároží Moskevské a Vršovické, která je ale podle developera do velké míry poškozená. Neoklasicistní budova z roku 1917 navržená architektem Ladislavem Skřivánkem se zachovala v původní podobě. Nejrozlehlejší budova celého komplexu ve stylu vídeňské secese pochází z roku 1920 a navrhl ji inženýr Jindřich Pollert, který se podílel i na realizaci dalších hal.