Pomoc stavebnictví: přesun miliard z EU nebo postupné splácení staveb

stavebnictví

stavebnictví Zdroj: profimedia.cz

Z programů Evropské unie financujících například vzdělávání by se mohlo 20 až 30 miliard korun přesunout do projektů na výstavbu infrastruktury. Na Fóru českého stavebnictví to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. V příštích 14 dnech se podle něho mají v Česku objevit úředníci Evropské komise (EK), s nimiž mají tuzemští ministři přesun peněz projednat.

Kuba chce pro Česko pro přesun peněz mezi operačními programy získat podobnou výjimku jako Řecko. „Schválení tohoto přesunu ale bude velice obtížné, protože nejsme Řecko,“ reagoval ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. „Přesun těchto peněz by byl velmi rozumný,“ uvedl generální ředitel stavební společnosti Eurovia CS Martin Borovka.

Diskuze na stavebním fóru se účastnil i Andrej Babiš, majitel chemicko-potravinářského holdingu Agrofert. Ten ministrům vyčetl, že země nemá investiční plán. Babiš pak nevyloučil, že by tu postavil dálnici, ale všechno je u nás podle jeho slov problém. Dostavba dálniční sítě by podle Babiše stála 500 miliard korun.

Plán na pomoc churavějícímu českému stavebnictví dnes představil také ministr dopravy Pavel Dobeš. „Chceme na poradě ekonomických ministrů otevřít téma staveb za 29 miliard korun, na které stát uzavřel smlouvy v minulých letech a které můžeme začít hned stavět,“ uvedl šéf resortu dopravy. Tyto stavby, na které nyní nejsou peníze, by stát podle Dobeše postupně splácel až v příštích letech, a to jen z národních zdrojů. Už letos by se tak podle ministra dopravy mohly tímto způsobem zahájit stavby za deset miliard korun.

„Postupné splácení je něco, co jsme nabízeli už v minulých letech a tuto iniciativu vítáme,“ řekl generální ředitel stavební společnosti Skanska Dan Ťok. „Tuzemský finanční sektor je stabilní a má dost prostředků na to, aby mohl vložit peníze do takovéhoto druhu výstavby,“ poznamenal ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Petr Zahradník.

Snižování státních investic a slabá poptávka ze soukromého sektoru podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše způsobily, že se tuzemské stavebnictví ocitlo na sestupné spirále. Z trhu podle něj zmizela řada menších a středních firem a stavaři končí na úřadech práce.