Praha už tuší, kolik by jí developeři mohli přispívat na školky či veřejné osvětlení | E15.cz

Praha už tuší, kolik by jí developeři mohli přispívat na školky či veřejné osvětlení

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pražský magistrát má návrh pravidel, která určí, kolik budou developeři městu přispívat na občanskou vybavenost při stavbě svých projektů. Částka se bude odvíjet od celkové podlažní plochy projektu a od toho, zda musí město schválit změnu územního plánu, kterou vlastníkům zhodnotí pozemek. Vyplývá to z návrhu metodiky, kterou si město nechalo zpracovat.

Výpočet příspěvku je navržen dvoutarifový. Pokud by investor nepotřeboval změnu územního plánu, platil by nižší částku. V případě, že požádá město o změnu, zaplatí částku vyšší. Prvá částka by mohla být v rozmezí od 500 do 1000 korun za metr čtvereční, v druhém případě od 1500 do 2000 korun. Kolik to ale bude, zatím nebylo určeno.

Dokument má za cíl nastavit jasné podmínky, které budou předvídatelné pro investory i město. Zvýšit se má rovněž ochrana městských částí. Praha v současné době musí platit například MHD, školky nebo zajistit opravy komunikací či veřejné osvětlení. Na to by nově měl přispívat právě investor, neboť hlavní město mu v případě změny územního plánu převodem na stavební pozemek jeho majetek zhodnocuje.

Návrh nové metodiky byl už konzultován s městskými částmi a zástupci developerů. Nyní město zahájilo připomínkování dotčenými orgány. Následně ji musí schválit pražští radní.

Magistrát i městské části v minulosti s developery uzavíraly mimořádné smlouvy, v kterých se developer zavázal splnit požadavky města nad rámec svých povinností. Naposledy se tak stalo například u projektu plánované výstavby Masaryk Centre u Masarykova nádraží, kterou podepsal se společností Prague CBD ze skupiny Penta magistrát i Praha 1.

Autor: ČTK, vaj