Pražská výstavba bytů se zpomalila, nestíhá za poptávkou | E15.cz

Pražská výstavba bytů se zpomalila, nestíhá za poptávkou

Metrostav
Metrostav
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavaři v Česku do konce února zahájili stavbu 931 bytů v bytových domech, meziročně o 27,9 procenta více. Podíl Prahy se snížil přibližně na polovinu. Počet zahájených staveb rodinných domů meziročně vzrostl o 10,2 procenta na 1691. Téměř třetina jich připadá na Středočeský kraj.

Největší podíl nově zahájených staveb bytových domů připadá na Prahu. Její podíl se však z lednových 62,7 procenta snížil na 51,8 procenta. S odstupem následují Zlínský (13 procent), Plzeňský (11,3 procenta) a Královéhradecký kraj (9,5 procenta). Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

V hlavním městě se za první dva měsíce začalo stavět 482 bytů v bytových domech, meziročně o 6,8 procenta méně. „Přitom prodej nových bytů roste v Praze řádově desetiprocentním tempem,“ upozornil předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Za problém považuje pomalé povolování projektů stavebními úřady.

Projekt na osm let

„Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let, v řadě případů ještě déle. Pokud se s vysokou poptávkou brzy nesrovná rychlost povolování, developeři nebudou mít co prodávat,“ dodal. Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce cena nových bytů u některých projektů od začátku roku výrazně vzrostla. „Poprvé od krize evidujeme vyloženě předražené rezidenční projekty,“ uvedl Korec.

Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 10,2 procenta na 1691. Nejvíce připadalo na Středočeský (28,5 procenta), Jihomoravský (13,4 procenta), Moravskoslezský (10,3 procenta) a Jihočeský kraj (10,1 procenta). Podíl Prahy činil 2,8 procenta.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali do konce února firmy a jednotlivci stavět 3497 bytů, meziročně o 14,4 procenta více. V porovnání s rekordní úrovní v roce 2008 jich ovšem bylo téměř o polovinu méně.

Autor: ČTK