Prodej majetku OP Prostějov vynesl 408 milionů. Pohledávky jsou za dvě miliardy | e15.cz

Prodej majetku OP Prostějov vynesl 408 milionů. Pohledávky jsou za dvě miliardy

OP Prostějov
OP Prostějov
• 
ZDROJ: Repro: CT24

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov (OP) se sešlo po prodeji většiny jeho výrobních areálů a dalšího majetku zhruba 408 milionů korun, přičemž věřitelé podniku ale přihlásili pohledávky za více než dvě miliardy korun. Největším a zároveň zajištěným věřitelem je České spořitelna, která se kvůli výplatě první části peněz od loňského roku soudí.

Insolvenční správkyně Oděvního podniku Miloslava Horská ve zprávě zaslané Krajskému soudu v Brně oznámila, že na účtech bylo na konci loňského roku bezmála 350 milionů korun. Letos v lednu pak byl prodán i hlavní areál podniku v Prostějově, který za 58 milionů korun koupila firma Astria Group.

Horská už dříve uvedla, že například z prodeje několika výrobních areálů bývalých poboček a pozemků podnik vytěžil téměř 99 milionů korun. Dalších 58 milionů korun vynesl prodej výroby na míru a 35 milionů korun prodej výrobních areálů textilky v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Z prodeje zásob přibylo na účtech podniku několik desítek milionů korun.

Správkyně loni prodala také část ochranných známek. Například známka OP Prostějov Profashion, které byla vlajkovou značkou OP, byla v aukci vydražena za 790 tisíc korun. Nyní zbývá prodat ještě například soubor pohledávek, které měl podnik u svých odběratelů.

Kolem výtěžku z prodeje majetku jsou ale nejasnosti. Česká spořitelna loni zažalovala dva bývalé insolvenční správce podniku, po nichž z pozice největšího věřitele požaduje zaplatit 209 milionů korun. Peníze získané z prodeje zásob oděvních výrobků insolvenční správci podle právníků spořitelny nezákonně utratili.

V žalobě spořitelna vypočítala, že v době úřadování dvou bývalých insolvenčních správců byly prostřednictvím sítě podnikových prodejen prodány zásoby oděvních výrobků za 272 milionů korun, avšak na účtech a v pokladnách OP na konci jejich funkce v létě 2011 zůstalo pouze 95 milionů korun, z toho 63 milionů korun připadlo na prodané zásoby. Spořitelna nesouhlasí ani s částkou určenou k první výplatě na její účet.

Spořitelna chce 103 milionů

Podle dubnového verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požaduje 103 milionů korun. Vrchní soud v Olomouci dal spořitelně loni na podzim za pravdu a sporem, zda z dosavadního celkového výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku, se nyní bude zabývat Nejvyšší soud v Brně.

OP ProstějovAutor: ctk
Pro textilku pracovalo až 10 tisíc lidí (foto ČTK)

Pohledávky vůči OP nárokuje podle insolvenčního rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů korun. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun.

V dobách, kdy textilka provozovala své pobočné závody, pro ni pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu v roce 2010 se jejich počet snížil na několik stovek.

Autor: ČTK, čap
Newslettery