Radní rozhodli, oprava Průmyslového paláce za tři miliardy nebude | E15.cz

Radní rozhodli, oprava Průmyslového paláce za tři miliardy nebude

Radní rozhodli, oprava Průmyslového paláce za tři miliardy nebude
Průmyslový palác
• 

čap

Pražští radní se dohodli spolu s architekty z Ciegler Marani Architekts a ukončili přípravu přestavby Průmyslového paláce na Výstavišti. Nová podoba historické památky měla vyjít na více než tři miliardy korun, architekti z toho měli získat 230 milionů korun. Město chce najít levnější cestu, jak palác, který v roce 2008 poškodil požár, opravit.

„Vzhledem k současným rozpočtovým podmínkám hlavního města je třeba hledat levnější způsob, jak opravit nejen palác, ale i další objekty v areálu Výstaviště,“ uvedl náměstek primátora Václav Novotný. Útvaru rozvoje města má podle něj zpracovat realistické možnosti dostavby paláce s návazností na dopravu a zeleň ve Stromovce.

O dalším osudu Výstaviště by měla rada rozhodovat v září. „Pokud se shodneme, můžeme následně vypsat výběrové řízení na nový projekt,“ řekl Novotný. Návrh, se kterým architektonické studio vyhrálo soutěž, zahrnoval kromě dostavby Průmyslového paláce i úpravy okolí včetně výstavby podchodu, který měl propojit památku s prostorem Křižíkovy fontány. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre.

„Dohodli jsme se na základě vzájemné nespokojenosti. Město nemělo jasný záměr, neví, kam to směřovat,“ sdělil serveru E15.cz architekt Jakub Cigler. Architekti podle něj brali soutěž a spolupráci s městem jako výzvu, jak řešit celé území, které je podle Ciglera zdevastované Inchebou a nonstop poutí. „Nechci být podepsaný pod něčím, co nemá záměr,“ uvedl Cigler.

Současnému pronájemci Výstaviště, společnosti Incheba, končí dlouhodobá smlouva na konci příštího roku. Kontrakt byl podle některých kritiků pro město krajně nevýhodný. Zastupitelé před časem přistoupili na mimosoudní dohodu ohledně škody za vyhořelý Průmyslový palác. Škoda se po požáru v roce 2008 vyšplhala na více než miliardu korun.

Novotný: Špatná rozhodnutí si nemůžeme dovolit

„Z výkladní skříně Holešovic se za několik málo let stal prakticky brownfield,“ uvedl Novotný na Ozvučné desce, kterou ve spolupráci s architekty v dubnu pořádal magistrát. Na setkání účastníci řešili, jestli ponechat areál i v budoucnu uzavřený a využívat jej pro konání open-air hudebních festivalů nebo jej zcela otevřít a dát prostor aktivitám občanských sdružení, případně celou lokalitu opět připojit k parku Stromovka.

Výstaviště se ale zřejmě nebudu využívat pro to, co přímo jeho název napovídá, pro vystavování. „Výstavnictví jako obor slábne, Praha má navíc vhodnější komplex v Letňanech. Ideálně se jeví kombinace sportu, zábavy a relaxace s prostorem pro živou kulturu,“ uvedl Novotný. „V této otázce musíme postupovat odpovědně a koncepčně. Praha si už další špatná rozhodnutí nemůže dovolit,“ dodal.

Architektonickou soutěž Praha vypsala v březnu 2010. Návrh podaný společností Cigler Marani Architects pak rada v červnu 2010 vybrala jako nejvhodnější.

Palác, radnice ani Šlechtovka se rekonstruovat nebudou

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!