Ráj realitních zprostředkovatelů: V Česku jich je nejvíce na obyvatele v EU

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Martin Pinkas/Euro

V Česku je nejvíce realitních zprostředkovatelů v přepočtu na počet obyvatel ze všech zemí EU. Celkem v tuzemsku působí 14500 realitních zprostředkovatelů a na jednoho připadá 727 obyvatel, což je v EU výrazně nejméně. Kromě Česka už jen ve čtyřech dalších zemích EU není činnost realitních makléřů upravena právními předpisy. Vyplývá to z údajů Evropské rady realitních profesí (CEPI).

Druhý nejnižší počet obyvatel na jednoho realitního zprostředkovatele v zemích EU je v Maďarsku (991), následují Irsko (1088), Itálie a Finsko (shodně 1089). Naopak nejvíce jich je v Německu (6694). Spolu s Českem není činnost realitních zprostředkovatelů upravená ještě v Rumunsku, Španělsku, Nizozemsku a Lotyšsku. Z uvedených statistik vycházelo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), když připravovalo věcný záměr zákona, kterým chce realitní zprostředkovatele regulovat. Vláda ho minulé pondělí schválila.

„Ten stav není normální. Nikdo se tedy nemůže divit tomu, že společnost chce, aby to na trhu vypadalo jinak,“ uvedl generální sekretář Asociace realitních Jan Borůvka. „Nikdo nechce nikoho v rámci nového zákona připravovat o práci. Ale je zřejmé, že pokud je u nás tak vysoký počet těch, kteří se touto profesí zabývají, tak nemohou být všichni řádně kvalifikováni. Spotřebitel si zaslouží, aby byl chráněn. A zároveň se tím chráníme i my. Zvýší se tím úroveň našich služeb, a tím pádem i zájem o ně,“ dodal Borůvka.

Borůvka: Ten stav není normální

Návrh MMR počítá se stanovením požadavku na odbornou způsobilost přímo v zákoně o realitním zprostředkování. „Odbornou způsobilostí se rozumí vysokoškolské vzdělání magisterského stupně se zaměřením na realitní činnost, právo nebo oceňování majetku nebo vysokoškolské vzdělání a jeden rok praxe v realitní činnosti nebo středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou a tři roky praxe v oboru,“ uvádí MMR.

Realitní zprostředkovatel by mohl získat profesní kvalifikaci také podle Zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání z roku 2006. Jeho cílem je umožnit občanům, aby jim mohly být uznány jejich skutečné znalosti a dovednosti bez ohledu na to, jak je získali (ve škole, v kurzu, v praxi, samostudiem, atd.). Pro získání osvědčení by uchazeč musel úspěšně složit zkoušku. Tu by organizovala osoba, která má pro realitní zprostředkování udělenu autorizaci. Fyzické osoby, které doloží svou odbornou způsobilost, budou evidovány ve veřejně přístupném Seznamu odborně způsobilých osob na MMR.

Odbornou způsobilostí se rozumí vysokoškolské vzdělání magisterského stupně se zaměřením

„…

MMR se při návrhu věcného záměru zákona opírala i o výsledky průzkumu, který uskutečnila v červnu a červenci 2014. Ankety se zúčastnilo 2284 respondentů. Na otázku, zda je zapotřebí nastavit pravidla pro výkon realitního zprostředkovatele zvláštním zákonem, odpovědělo kladně 81,4 procenta spotřebitelů a 76,3 procenta realitních zprostředkovatelů.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) chce zákon regulující realitní zprostředkovatele vládě předložit ke schválení do konce letošního roku. „Termín účinnosti počítáme nejpozději v červenci 2017,“ doplnila ministryně.