Realitní investice se přesunují na internet, známá jména českého byznysu zkouší nový model | E15.cz

Realitní investice se přesunují na internet, známá jména českého byznysu zkouší nový model

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Hromadné investování známé jako crowdfunding proniká rovněž do nemovitostí. Přes internet lze již investovat do developerských projektů, dělnických ubytoven i jednotlivých bytů.

Na rozehřátém realitním trhu se začínají při investicích do nemovitostí čím dál víc uplatňovat také nejnovější on-line metody. Prostřednictvím nových digitálních platforem si můžou zájemci pořídit podíl na výnosových nemovitostech podobným stylem, jako se nakupuje v e-shopu. Za novými crowdfundingovými projekty z realit stojí často známá jména z byznysu.

„Demokratizujeme investiční prostředí v nemovitostech. I drobní investoři díky tomu můžou uskutečnit investice do prémiových realit, které by jinak zůstaly mimo jejich dosah. Developerům to z druhé strany usnadní financování projektů,“ řekl člen investiční komise platformy Upvest Dušan Štastník, který dříve v poradenské společnosti JLL vedl oddělení pro největší realitní transakce. V projektu má podíl ještě například někdejší elitní advokát Jan Holásek a bývalý realitní manažer skupiny PPF v Rusku Petr Malík.

Upvest již investorům zprostředkoval první dvě investiční akce. První byla výstavba bytového domu Rezidence u Grébovky na pomezí pražských Nuslí a Vršovic. Celkem 169 investorů nalilo do projektu přes devět milionů korun. Minimální investiční cíl byl pět milionů. Vložený kapitál se investorům zhodnotí ročně o pět procent.     

Do větších stavebních projektů umožňuje investovat také slovenská crowdfundingová platforma Crowdberry, která nedávno otevřela pobočku i v Česku. Aktuálně sbírá peníze například na projekt WorkHaus zaměřený na výstavbu moderních dělnických ubytoven poblíž velké automobilky Volkswagen u Bratislavy. Roční výnos má být šest až dvanáct procent.

Investovat přes internet je už možné také do bytů. U společnosti Rentiero je možné pořídit si část bytu určeného k pronájmu již od jednoho tisíce korun. Podíl lze přitom následně prodat na burze podílových listů.

„Po nákupu nemovitosti ji společnost rozdělí na menší části a tím umožním investorům s menším kapitálem vůbec proniknout na realitní trh. Těm s větším bohatstvím zase diverzifikovat a rozložit si tak riziko. Investor se vůbec nestará o nájemníky, o výběr nájemného či o údržbu nemovitosti,“ uvedl zakladatel Rentiero.cz Jaromír Muchka. Projekt vlastní internetový podnikatel Pavel Matoušek. Založil například web AAAPoptávka.cz, který později prodal skupině Mafra.

Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Objednat ho můžete zde >>>

Magazín E15 Chceš bydlet?