Rybářství Třeboň nezákonně získalo církevní maketek, tvrdí premonstráti | E15.cz

Rybářství Třeboň nezákonně získalo církevní maketek, tvrdí premonstráti

Rybářství Třeboň nezákonně získalo církevní maketek, tvrdí premonstráti
rybáři, výlov, ryby, kapr, Třeboň
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Rybářství Třeboň získalo podle kanonie premonstrátů část svého majetku v 90. letech neoprávněně a v rozporu se zákonem. Při převodu nemovitostí chyboval stát, který tehdy postupoval účelově, řekl ředitel ústřední kanceláře Královské kanonie premonstrátů na Strahově Petros Alexandridis. Ředitel Rybářství Třeboň Jan Hůda již minulý týden řekl, že majitelé rybářství na začátku 90. let zprivatizovali, aniž by postupovali protiprávně.

Premonstráti z Teplé požadovali část majetku třeboňského rybářství v církevních restitucích a chtěli záležitost řešit soudní cestou. Nakonec však od podání obžaloby ustoupili. Alexandridis řekl, že důvodem tohoto kroku byl fakt, že kardinál Dominik Duka se se státní správou dohodl na minimalizování soudních sporů spojených s církevními restitucemi.

„Majetek (rybáři) získali v rozporu se zákonem, porušili blokační ustanovení paragrafu 29 zákonu o půdě a ten převod byl od začátku neplatný. Tento majetek, který má Rybářství Třeboň, měl stát vydat církvím a neměl ho předávat účelově vytvořené akciové společnosti,“ míní Alexandridis.

Stát už vyřídil většinu církevních restitucí, o zbytek se vedou spory

Podle něj lesy a rybníky kolem kláštera v Teplé patřily v minulosti premonstrátům, a ti na ně měli nárok. Alexandridis uvedl, že přesto pozemkový fond v 90. letech na základě privatizačního projektu nemovitosti převedl rybářům. „A to i přesto, že bylo ze zákona zakázáno s tímto majetkem jakkoliv hýbat,“ dodal.

Církevní restituce se na jihu Čech staly v posledních dnech hlavním politickým tématem. Jihočeský kraj předložil Parlamentu návrh zákona, který by zdaňoval finanční náhrady pro církve. Církve v souvislosti s navrácením majetku v regionu podaly více než 150 žalob. Třeboňští rybáři zase v minulosti podali podnět policii, protože se domnívají, že cisterciácké opatství Vyšší Brod a římskokatolické farnosti Lutová a prelatura Český Krumlov chtějí získat řadu jejich rybníků nezákonným způsobem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!