Sen o největším rekreačním areálu Prahy se rozplývá | E15.cz

Sen o největším rekreačním areálu Prahy se rozplývá

Vizualizace radotínských jezer
Vizualizace radotínských jezer
• 

Jiří Michal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čtyři obří jezera na koupání, pláže, restaurace, zázemí pro jachting. Tak vypadala líbivá představa pražských politiků o budoucí podobě soutoku Berounky a Vltavy na jihu od Prahy v roce 2004. Po mnoha letech diskusí a sporů sen mizí. Nepočítají s ním určitě současní přestavitelé Radotína.

„Obří jezerní sportovní areál je nerealizovatelný sen. Možná tak za třicet a více let,“ řekl deníku E15 místostarosta Prahy 16-Radotína Milan Bouzek. Proto se tato městská část rozhodla místo jezerních lagun vybudovat na své straně Berounky sportovně-relaxační areál. „Z vlastních peněz jej ale nevybudujeme. Bez pomoci pražského magistrátu i tento projekt zůstane jenom přáním,“ doplnil.

Alternativní plán rekreační zóny v Radotíně

Plán rekreační zóny v Radotíně Autor: MC Radotin

Nový, daleko úspornější plán počítá s využitím plochy na jižní straně dálniční estakády kolem Prahy. Nyní jde o ladem ležící půdu se starými nepoužívanými skleníky. Kvůli riziku povodní zde nepřichází výstavba domů v úvahu. Naopak díky dvěma řekám, golfovému hřišti a nedalekému jezdeckému areálu Velká Chuchle se nabízí rekreační využití. „Na sever od estakády by měla pravděpodobně vzniknout laguna pro lodě nákladní dopravy, ale s tímto územím nenakládáme,“ řekl Bouzek. Návrh sportovně-relaxačního areálu počítá s malým kotvištěm pro kánoe, čluny a menší lodě i se zázemím pro rybáře.

Navrhovaná změna územního plánu Prahy se u pražských radních setkala se sympatiemi a má daleko větší šanci projít než původní plány. Na konci dubna totiž pražští radní odmítli schválit změnu územního plánu umožňující vybudovat velkolepý rekreační areál Radotínských jezer u soutoku Berounky a Vltavy. Ten se měl podle původního plánu bývalých pražských politiků postupně rozšířit až na 400 hektarů. Pro srovnání: vodní nádrž Slapy je zhruba 2,5krát větší. Rozhodnutí radních musí ještě potvrdit pražští zastupitelé.

Kritika z druhé strany

Vyhráno nemají původní sny ani na druhé straně berounského břehu. Vznik obřích jezer na zbraslavském břehu je dlouhodobě kritizována. Původní plán pražských politiků je podle kritiků projektu jenom kšeftem pro těžařskou lobby, zejména firmu Kámen Zbraslav. Ta má v dobývacích prostorách u Zbraslavi odtěžit štěrkopísky. V rámci rekultivace by území bylo následně zaplaveno a vznikla by tak na zbraslavské straně Berounky dvě jezera z celkového počtu čtyř.

Se zbraslavskou částí obřího projektu nemohou pražští politici nic udělat, protože není součástí územního plánu Prahy. O těžbě rozhodly státní orgány a je povolena příslušným báňským úřadem. Kámen Zbraslav má tak všechna nutná povolení k těžbě v ruce. „Otázkou je, kdy a zda se bude těžit. Podle aktuálních informací se těžba neprovádí, protože za současné ekonomické situace je podle představitelů těžební společnosti nerentabilní,“ řekl deníku E15 starosta další městské části Praha-Zbraslav Aleš Haněl.

Autor: Jiří Michal