Stavbaři: Zelená úsporám přišla pro letošní sezonu možná pozdě

stavba

stavba Zdroj: E15

Stavební firmy se obávají, že stavební sezona letos skončí dřív, než budou vyřízeny administrativní náležitosti žádostí o podporu v novém programu Zelená úsporám. Lidé se do první výzvy mohou hlásit od 12. srpna.

„Podle informací, které máme od našich členských firem, poptávka po stavebních pracích v souvislosti s programem Nová Zelená úsporám zatím nebyla - lidé pravděpodobně čekají na vyhlášení podmínek,“ uvedl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Miloslav Mašek.

Už při červnovém vyhlášení výzvy upozorňovali stavaři, že nový program přišel pozdě. Pomůže prý tak spíš menším regionálním firmám. Přesto to stavaři vítají jako vzpruhu pro utlumený stavební trh.

Program má proti minulému k dispozici méně peněz a je administrativně náročnější. Je tak možné, že někteří lidé nestihnou narychlo projekt řádně připravit a podmínky splnit. Mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík ale věří, že zájem bude velký. Denně se na webové stránky programu prý dívá kolem 2500 lidí.

Na program vyčlenilo ministerstvo životního prostředí miliardu korun a s dalšími 800 miliony počítá do konce roku z emisních povolenek. Zvýhodněny by měly být domácnosti postižené záplavami, kterým stát slibuje až dvacetiprocentní slevu na všechny typy daných opatření, například na zateplení nebo výměnu oken. První výplaty peněz plánuje ministerstvo na podzim a ukončení příjmu žádostí nastane až vyčerpáním stanovené alokace, nejpozději 29. listopadu.

Pro majitele rodinných domů

Program je zaměřen pouze na majitele rodinných domů, kteří zateplují a mění zdroje vytápění, nebo staví nový dům. Žadatel bude muset prokázat čtyřicetiprocentní úsporu proti nynější energetické náročnosti budovy.

Do Nové Zelené úsporám se počítají opatření, která budou nebo jsou realizována po 1. lednu 2013. Peníze je třeba vyčerpat během příštího roku a vyúčtovat nejpozději příští rok v létě. Například u výstavby nových domů s nízkou energetickou náročností, takzvaný pasivní dům z kategorie B1, je nárok na jednorázovou podporu 400 tisíc korun, dům „téměř nulového standardu“ B2 může dostat dotaci až 550 tisíc korun jednorázově.

Jak však uvedl Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space, stavba takového domu proti běžnému standardu zdraží minimálně o čtvrtinu. Konečný účet za stavbu se podle něj vyšplhá na částku vyšší, než je běžný dům v kategorii energetické třídy C. Nečeká proto, že by taková dotace znamenala širší zájem investorů o novostavby.