Studie: Lidé v Česku na nový byt naspoří za sedm let, nemají-li jiné výdaje
„V evropském srovnání se v dostupnosti bydlení Česká republika drží mírně pod průměrem. Nejdostupnější bydlení v Evropě je v Belgii, kde průměrný obyvatel potřebuje pouze 3,2 hrubého ročního platu na pořízení nemovitosti. Se 3,3 ročního platu je následují Němci, uvedla Diana Rádl Rogerová, partnerka v Deloitte, která je v rámci firmy odpovědná za odvětví nemovitostí ve střední Evropě.
„Naopak obyvatelé Velké Británie potřebují průměrně spořit až deset ročních platů, a jsou tak na tom ve srovnání s ostatními zeměmi Evropy nejhůře,“ dodala Rogerová.
Počet platů k pořízení nového bydlení | Kolik stačí ročních platů k pořízení nového bydlení v dané zemi
Zatímco v Česku by k pořízení sedmdesátimetrového bytu bylo třeba 7,1násobek průměrného ročního hrubého platu, Polákům ke koupi stejného bytu stačí 7,2násobek a Maďarům 7,8násobek. Porovnání hrubého platu zvolila společnost proto, že v každé zemi je odlišné zdanění práce, což by danou statistiku zkreslilo.
„Dostupnost bydlení obecně závisí na ekonomické vyspělosti dané země. Čím vyšší je ekonomická úroveň země, tím je bydlení ve vlastním v této zemi dostupnější. Velká Británie je spíše výjimkou potvrzující pravidlo. Vysoké ceny nemovitostí v této zemi jsou totiž výsledkem vysokého zájmu zahraničních investorů o tento trh,“ vysvětlil manažer oddělení nemovitostí ve společnosti Deloitte Petr Hána.
Drahá Praha
Ceny nových bytů v Česku se podle studie průměrně pohybují kolem 32 706 korun (1200 eur) za metr čtvereční, což je nejvíce ze zemí v regionu. Ještě více, 55 055 korun (2020 eur) za metr čtvereční, se platilo loni v Praze.
Koupě nemovitosti v Praze tak byla o 13 procent dražší než ve Varšavě (47 970 korun, 1760 eur) a dokonce o 41 procent nákladnější než v Budapešti (32 433 korun, 1190 eur).
Z větších evropských měst bylo nejlevnější portugalské Porto, kde metr čtvereční v průměru stál 23 440 korun (860 eur). Naopak nejdražší byla oblast vnitřního Londýna s cenou 382 023 korun (14 090 eur) za metr čtvereční a Paříž s částkou 279 910 korun (10 270 eur) za metr čtvereční.
„Na základě dat za Českou republiku z Cenové mapy prodejních cen víme, že se cena nového vlastního bytu v Praze z minulého roku výrazně nezměnila. Naopak ceny některých ostatních evropských měst rostly až dvouciferným tempem. Ceny vnitřního Londýna vzrostly o 32 procent a ceny v Dublinu dokonce o 34 procent,“ podotkl Miroslav Linhart, ředitel oddělení zaměřeného na poradenství v oblasti nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte.
„Otázkou je, zda je toto tempo růstu cen v dotčených městech dlouhodobě udržitelné, a zda nejsme na počátku nové realitní bubliny,“ doplnil Linhart.