Byty za miliardu postaví v Hostivaři česko-srbsko-izraelské trio | E15.cz

V Hostivaři se chystá miliardový bytový projekt v režii česko-srbsko-izraelského tria

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Developerská společnost Karlin Port Real Estate a realitní podnikatel Jan Dvořák připravují v Praze-Hostivaři výstavbu rezidenčního projektu o 220 bytech. Přestože základní kontury projektu nazvaného Výhledy Košík začaly vznikat ještě před nynějšími turbulencemi v ekonomice, investoři hodlají dostavět rezidence podle plánu do tří let.  

„Celková investice bude kolem 1,2 miliardy korun. Do roka respektive do roku a půl plánujeme začít s výstavbou. Navzdory současné situaci postupujeme podle plánu,“ řekl spolumajitel Karlin Port Milorad Miško Mišković. Výstavbu financuje rakouská Waldviertler Sparkasse Bank. 

Výběrového řízení na podobu projektu se zúčastnilo sedm architektonických studií. Vítězem je kancelář ADNS architektů Petra Dvořáka a Martina Němce. „Dokončení projektu plánujeme na rok 2023,“ dodal Mišković.

Firmu Karlin Port Real Estate spoluvlastní Mišković s dalším realitním byznysmenem Miki Goldshteinem. Mišković se už podílel na řadě developerských projektů v Praze i v Bělehradu, odkud pochází. Goldshtein v minulosti vedl například tuzemskou část izraelské developerské skupiny Neocity Group. Byl rovněž ve vedení realitní skupiny Daramis. 

Ceny pražských novostaveb koronavirová krize zatím příliš neovlivnila. Za první čtvrtletí meziročně zdražily téměř o jedenáct procent, jak plyne z nejnovějších dat Českého statistického úřadu. 

„Pro lidi začalo být uložení prostředků do nemovitostí relevantnější. Racionálněji se uvažuje o dlouhodobých potřebách,“ uvedla Jana Sečkářová, partnerka v investiční skupině Natland, na byznys snídani deníku E15 pod značkou E15 Premium

Podobně to vidí šéf realitního portálu Bezrealitky.cz Hendrik Meyer. „Ceny se budou držet, i když nárůsty už nebudou takové jako v minulých letech. Zvyšování cen o více než deset procent za rok nemohlo trvat donekonečna. Lidé s penězi však budou nemovitosti kupovat dál. A ostatní také budou muset někde bydlet,“ řekl v rozhovoru pro server E15.cz.

Celkový trh s byty zahrnující i starší bydlení však sníženou dynamiku vykazuje. V květnu se v Česku prodalo 3547 bytů, což znamená meziroční propad o čtvrtinu. Vyplývá to z dat o prodejích bytů v katastru nemovitostí, které na základě spolupráce s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním analyzuje realitní start-up Reas. Hodnota prodaných bytů klesla proti loňskému květnu o patnáct procent na 10,7 miliardy korun.