V Praze se nedá stavět: úřady brzdí projekty za desítky miliard | E15.cz

V Praze se nedá stavět: úřady brzdí projekty za desítky miliard

Stavební jama developera Lordship v pražských Holešovicích
Stavební jama developera Lordship v pražských Holešovicích
• 
ZDROJ: CTK

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poptávka po realitách je na vrcholu, stavby za desítky miliard korun jsou ale v Praze u ledu. Developerům se je nedaří protlačit přes radnice, situaci ztěžují i zmatky kolem Pražských stavebních předpisů a zpoždění nového územního plánu metropole.

V polovině května skončí životnost stavební jámy v Praze v Holešovicích za Parkhotelem. Podle developera Lordship na dopravní tepně ve Veletržní hrozí sanační opatření. Je to součást tlaku na radnici Prahy 7, aby s Lordshipem do července uzavřela dohodu o podobě víceúčelového projektu. K němu má městská část řadu výtek, přestože záměr již má stavební povolení.

Holešovická anabáze je jedním z řady příkladů současných půtek mezi stavebníky a úředníky. V řadě městských částí se po posledních komunálních volbách dostaly do vedení formace, které úspěch postavily na odporu vůči nadstandardním vztahům předchůdců s developery. Pohyb ode zdi ke zdi ale způsobil, že na úřadech zamrzly projekty za desítky miliard korun.

„Dlouhodobá nestabilita se již fakticky projevuje. Vydává se výrazně menší počet povolení. Vzniká menší počet bytů, ale také obchodních prostor,“ uvedl Tomáš Pardubický, generální ředitel developerského holdingu Finep. Kvůli zdlouhavému boji s úřady se již první developeři rozhodli vrhnout síly jinam. Největší projekty v hlavním městě nedávno opustila skupina PPF, podílu v bytovém projektu na Branickém náměstí se aktuálně zbavila Skanska Reality.

Uvízlé realitní projektyAutor: E15

Na Prahu se navíc řítí kalamita v podobě chaosu kolem územního plánu metropole. Bez něj stavět nelze. Stávající územní plán hlavního města platí do roku 2020. Aby se stihl připravit nový, musel by být návrh hotový již na konci loňského roku. Jenže nic takového se nestalo. Kvůli přípravě dokumentu se nedávno vyostřily vztahy mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) a magistrátním Institutem plánování a rozvoje.

Z nedávného průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi odbornou veřejností vyplynulo, že Praze chybí vize rozvoje v prostředí konkurujících si středoevropských metropolí. „Na základě této vize by měla vzniknout podrobná strategie rozvoje. Ostatní nástroje jako normy a regulace by měly tuto vizi pomáhat naplňovat,“ uvedl Miroslav Linhart, ředitel oddělení pro nemovitosti a stavebnictví v Deloitte.

Developeři v Brně nestíhají
Dodávat nové byty na trh podle tempa poptávky nestačí developeři ani v Brně. „Vloni vydaly úřady v Brně 715 stavebních povolení na nové byty, těch se ale prodalo o celou třetinu více,“ uvedl ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý. Investoři tvrdí, že na vině je loni zrušená aktualizace územního plánu. Ta v povolovacím řízení zablokovala desítky nových projektů. Dvacet let starý územní plán v Brně již nevyhovuje. Soud jeho aktualizaci loni zrušil. Kritici jí vyčítali legalizaci černých staveb, zábory zeleně a vstřícnost vůči developerům.