Venkovní stínění šetří náklady na klimatizaci, ročně uspoří i několik tisíc | E15.cz

Venkovní stínění šetří náklady na klimatizaci, ročně uspoří i několik tisíc

Venkovní stínění šetří náklady na klimatizaci, ročně uspoří i několik tisíc
ZDROJ: eVisions Advertising
Prezentace klienta •

Klimatizace patří mezi největší žrouty elektrické energie v domácnostech. Úspornější modely za hodinu provozu spotřebují přibližně jednu kW, méně úsporné i 1,5 kW. Při průměrné ceně elektřiny téměř pět korun za kWh to znamená, že klimatizace, kterou máte puštěnou od 8:00 do 22:00, vás na elektřině stojí 70 a více korun denně. Ušetřit za provoz přitom můžete, když si pořídíte venkovní žaluzie nebo rolety. Jak je to možné?

Venkovní stínění zachytává přes 96 % sluneční energie

Venkovní rolety nebo žaluzie zachytávají sluneční paprsky ještě dříve, než vůbec projdou do interiéru vašeho domu nebo kanceláře. Například podle výpočtů Sdružení výrobců stínicí techniky a jejich částí přes zatemněnou venkovní žaluzii ve světlé barvě projde do interiéru jen 3,7 % dopadající sluneční energie.

Chladicí efekt venkovních žaluzií nebo rolet ale není zřejmý jenom na papíře, poznáte ho i v praxi. Někteří zákazníci například potvrzují, že po instalaci venkovních žaluzií mají doma v horkých dnech klidně až o 10 °C méně než dříve. Jiní klienti tvrdí, že dříve kvůli horku nemohli v noci spát, ale po instalaci venkovního stínění je v jejich domě konečně příjemně.

Není divu, že architekti dnes při návrhu rodinných domů nebo kanceláří považují venkovní stínění takřka za samozřejmost – zvlášť v případě oken s orientací na jih. A velmi podobný trend panuje i v zahraničí, například Švýcaři si venkovní žaluzie s mechanickým ovládáním s oblibou instalují už i do bytových nájemních domů.

Venkovní žaluzie mohou být skryté ve fasádě, nebo přiznané s viditelným boxem.Venkovní žaluzie mohou být skryté ve fasádě, nebo přiznané s viditelným boxem.Autor: eVisions Advertising

Nahradí klimatizaci úplně?

Vysoká účinnost venkovního stínění při zachytávání sluneční energie může vést k myšlence, že stínění zcela nahradí klimatizaci. Podobné tvrzení by však bylo příliš odvážné – pokud venku několik dní nebo týdnů panují obrovská horka, celý váš dům včetně žaluzií se prohřeje a teplota v interiéru stoupá. V takových případech už klimatizace bezesporu přijde vhod.

Výhodou však je, že s venkovním stíněním nemusíte klimatizaci pouštět tak často, a navíc ji nemusíte pouštět na tak vysoký výkon. Na jejím provozu díky tomu ušetříte několik stovek až tisícovek ročně, v kancelářích nebo administrativních budovách ještě více.

Venkovní stínění má navíc tu výhodu, že prostor ochlazuje přirozeně. Zatímco klimatizace spoustě lidem není příjemná a často způsobuje nemoci či nachlazení, s venkovním stíněním se nic takového nestane.

Klimatizace navíc dělá hluk, musíte ji hlídat, pravidelně čistit nebo z ní vylévat vodu. Po instalaci venkovního stínění vám tyto starosti alespoň zčásti odpadnou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!