Vítek dál prodává, zbavil se hotelu Juliš na Václaváku. Investor za něj dal stovky milionů

Hotel Juliš

Hotel Juliš Zdroj: Hotel Juliš

Hotel Juliš
Hotel Juliš
Hotel Juliš
Hotel Juliš
Výhledu z hotelu Juliš
7 Fotogalerie
ČTK , sou

Rakouská realitní společnost S Immo spadající do skupiny CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala památkově chráněný hotel Juliš na pražském Václavském náměstí. Za stovky milionů korun ho koupil český investor, napsal v pondělí server Hospodářské noviny. Připomněl, že Vítkova skupina v posledních letech prodává nemovitosti, aby snížila vysoké zadlužení.

S Immo pouze uvedla, že budovu získal nejmenovaný český investor. Podle katastru nemovitostí je novým majitelem hotelu firma, jejímž konečným vlastníkem je britská Ambra Development Group, u které je v britském registru jako osoba s významnou kontrolou uvedený realitní investor Petr Němeček. Ten je společníkem v řadě firem, například v Centre Perfect Hotels, ATN Invest nebo Kan Prague Invest, píše server.

„Cenovka mohla být 380 až 430 milionů korun jen za hotelovou část budovy. Pokud byly součástí i pronajaté retailové prostory, byla by cena o poznání vyšší,“ citují HN majitele poradenské společnosti Jan Hospitality Jana Adámka. Podle jednatelky poradenské firmy Knight Frank Zdenky Klapalové cenu ovlivní to, že hotel bude pravděpodobně vyžadovat investice.

Člen představenstva S Immo Tomáš Salajka uvedl, že prodej hotelu Juliš je dalším úspěšným krokem v optimalizaci portfolia firmy. Vítkova skupina podle své zprávy za letošní první pololetí prodala kanceláře, hotely či obchodní reality za 980 milionů eur (24,8 miliardy korun). Důvodem je nárůst dluhu kvůli převzetí rakouských firem Immofinanz a právě S Immo. Překlenovací úvěr 2,7 miliardy eur, který si na to skupina vzala, už splatila.

Budovu si nechal počátkem 30. let minulého století postavit cukrář Karel Juliš. „Před radikální přestavbou uskutečněnou v letech 2000 až 2003 byl objekt unikátním příkladem propojení přední funkcionalistické stavby s dvorním pozdně kubistickým objektem vše od významného architekta Pavla Janáka,“ uvádí katalog Národního památkového ústavu (NPÚ). Objekt nabízí k pronájmu zhruba 6700 metrů čtverečních, z toho 3700 metrů jsou hotelové prostory a zbytek obchodní prostory a fitness centrum. Hotel podle mluvčího CPI Property Group Jakuba Velena provozuje externí operátor.

CPI dál prodává. Vítek se zbavil rumunských kanceláří, aby snížil zadlužení  

Vítkova CPI prodává majetek dlouhodobě. Na konci srpna letošního roku společnost Immofinanz Group, kterou vlastní ze tří čtvrtin česká CPI Property Group, prodala svou kancelářskou budovu Myhive Victoriei v rumunské Bukurešti izraelské realitní společnosti AFI Europe. Cena dosáhla přibližně 27 milionů eur, přibližně 677 milionů korun. CPI už letos prodala aktiva a cenné papíry za miliardy korun, reaguje tak na vysoké zadlužení, kvůli kterému jí ratingové agentury snížily hodnocení.      

Kancelářská budova Myhive Victoriei, dříve známá jako Bucharest Financial Plaza, byla postavena v roce 1988 jako vůbec první moderní komplex svého druhu v rumunském hlavním městě. Immofinanz ji získala v roce 2021. 

Společnost Immofinanz, která sídlí ve Vídni, se zaměřuje na komerční nemovitosti, zejména v maloobchodním a kancelářském segmentu. Celkem působí na osmi trzích v Evropě. Před dvěma lety ji ovládla česká realitní skupina CPI miliardáře Radovana Vítka, která však v poslední době tlumí své expanzivní ambice a naopak své portfolio nemovitostí zužuje. 

Kromě toho, že na sklonku roku CPI za více než miliardu korun prodala zhruba dvouprocentní podíl právě v Immofinanz, se zbavila také polovičního podílu v hotelovém byznysu. Do jejího portfolia už nepatří ani švýcarské horské středisko Crans Montana. K tomu její další rakouská dceřinka S Immo prodala šest tuzemských nemovitostí.