Vláda chce naplánovat výstavbu čtyř přehrad, mají pomoci s obdobími sucha

Podle předlohy z dílny ministerstva zemědělství je nezbytné začít s přípravou už nyní, protože v České republice od prvního záměru k postavení přehrady obvykle uplyne 20 let. Přehrady by měly pomoci se zásobováním vodou v době sucha. „Vláda pokračuje v koncepčním řešení problému sucha. Dnes jsme schválili další krok - plán pro stavbu čtyř záchytných vodních nádrží ve třech krajích,“ uvedl Sobotka na Twitteru.
Pěčínská nádrž by stála na Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. Během sucha by posilovala zdroje v povodí horního a středního Labe pro zajišťování vodního zásobování Hradce Králové. Podle ministerstva by navíc při povodních mohla ochránit zástavbu podél řeky Zdobnice. O stavbě se podle materiálu uvažovalo již v roce 1902.
„Následný původní záměr uvedený v již neplatném Směrném vodohospodářském plánu předpokládal výstavbu vodní nádrže s objemem 65,02 milionu m3 a zatopenou plochou dosahující téměř 250 hektarů,“ píše resort. Nyní se počítá se zatopením maximálně 80 hektarů s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu metrů krychlových.
Vláda pokračuje v koncepčním řešení problému sucha.Dnes jsme schválili další krok - plán pro stavbu 4 záchytných vodních nádrží ve 3 krajích
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) February 29, 2016
Vlachovická přehrada by mohla stát na Vláře, kde by pomáhala se zásobováním pitnou vodou i pro Zlínsko a Uherskohradišťsko. „Je počítáno s převodem vody ze Smolinky, Klobouckého potoka a Senice,“ píše ministerstvo. Lokalita zasahuje do pěti lokálních biokoridorů a tří lokálních biocenter s výskytem některých ohrožených druhů.
Další dvě přehrady na Rakovnickém a Kolešovickém potoce jsou menší. Měly by pomáhat ke zlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by v nich také mohla pomoci zemědělcům se závlahou. Ekonomické náklady na stavbu materiál neodhaduje.
„Je třeba zdůraznit, že nejde o klasické přehrady, ale o malé vodní nádrže, takže jejich rozsah a velikost dosahuje velikosti středně velkého rybníka. Například vodní nádrž Senomaty na Kolešovickém potoce by měla mít plochu při plném objemu 25,6 hektaru a třeba Šanov na Rakovnickém potoce ještě méně, a to 22,2 hektaru.
Hájená místa
Pro srovnání rozloha Máchova jezera je přibližně 280 hektarů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nyní se podle něj začnou vypracovávat odborné studie a investiční záměry jednotlivých děl. Následně se rozhodne, zda by byla stavba možná a přínosná. V Česku je nyní 65 lokalit, takzvaných hájených míst, kde by se potenciálně mohly přehrady vytvořit. Všechna nejaktuálnější čtyři místa jsou minimálně zastavěná.
Vláda loni v červenci schválila koncepci, která by měla vést k lepšímu hospodaření s vodou. Podle dokumentu by receptem na boj proti suchu mělo být lepší zavlažování, využití dešťové vody, šetření s vodou a její zadržování. Dokument obsahuje přes 50 úkolů pro ministerstva a úřady a počítá i se zvýšením poplatků za odběr podzemní vody.
Stát by například letos mohl modelově vyzkoušet na pilotním projektu na Rakovnicku, jak by fungovala státní správa při ohrožení suchem. Region je jednou z nejohroženějších oblastí, sucho tam dlouhodobě snižuje například výnosy plodin. Oblast také trpí požáry, město zakázalo během loňských letních měsíců vstup lidí do lesů.