Vrátí se za život investice do bytu? Někde má kupec peníze zpět po osmi letech, jinde po čtyřiceti
Každý potenciální kupec investičního bytu stojí na prvopočátku před zcela stěžejní otázkou. A totiž za jak dlouho se mu vrátí jeho peníze. Návratnost bytů je přitom v Česku dramaticky různá podle regionů a v extrému se liší až více než pětinásobně. Zatímco tak například kupec apartmánu v nejatraktivnějších lyžařských střediscích v Česku čeká na své peníze déle než polovinu svého života, na opačné straně investičního spektra existují seriózní lokality, kde se investice do bytu mohou vrátit dokonce dříve, než děti dochodí základní školu. Těm vůbec nejodvážnějším investorům do bytů pak dokonce může stačit i pouhých pět let.
„Při současných nájmech a cenách bytů je nejdelší návratnost v Praze, kde se pohybuje kolem 27 let. Podobná situace je s pětadvaceti lety v Brně,“ uvádí mluvčí společnosti Bezrealitky František Brož. V obou největších českých městech přitom k dobru současných kupců platí, že se doba návratnosti investice v poslední době o něco zkrátila. Důvodem byl rychlejší růst nájmů oproti tempu zdražování samotných bytů. „V Praze se tyto trendy na jaře s největší pravděpodobností obrátí. Podobná situace je v Brně, kde nájmy skokově vzrostly a snížily modelovou návratnost u starších bytů,“ dodává Brož.
Experti připomínají, že „technicky“ vnímaná návratnost nemusí řešit všechny investorské problémy. „Investiční byty, typicky v Praze, jsou sice z hlediska rychlosti návratnosti méně výhodné, ale řada investorů oceňuje, že se nemovitosti za slušnou cenu v Praze, Brně a v jejich blízkém okolí pronajmou zpravidla vždy bezproblémově,“ uvádí Štěpán Matějka, datový analytik Sreality.cz. Podrobnější pohled na Česko ale odhaluje lokality, kde investoři čekají na své peníze ještě podstatně déle. Jak vyplývá ze statistik portálu Sreality, rekordmanem je v tomto ohledu Špindlerův Mlýn.
VIDEO: S cenami bytů nic neuděláme, musíme podpořit dostupné nájmy, tvrdí Schneider z Ministerstva pro místní rozvoj pro FLOW
Nejpomalejší je návratnost investice v horských střediscích
Investice do tamního staršího bytu o velikosti kolem pětašedesáti metrů momentálně při průměrné ceně atakující 11 milionů korun kupci vynáší ročně na nájemném kolem 2,5 procenta. Zdaleka tak nepokryje ani současnou tuzemskou inflaci, která je o půl procentního bodu výše. Z relativně nízkého ročního výnosu pak vyplývá i extrémní délka návratnosti investice na prahu jednačtyřiceti let.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!