Zkrachovalý projekt outletu u letiště má britského partnera

Vizualizace projektu The Prague Outlet

Vizualizace projektu The Prague Outlet Zdroj: The Prague Outlet

Britská poradenská společnost Rioja Developments se stala strategickým partnerem pro oživení zkrachovalého outletového centra v Praze nedaleko Letiště Václava Havla. Již dokončené centrum loni v konkurzu koupila společnost Dreitonel, která má v zádech investory blízké skupině PPF a peníze od PPF Banky.

„Poznali jsme, že se do outletového byznysu nebudeme snažit vlámat sami, ale dostaneme se do něj přes lidi, kteří se v oboru už nějaký čas pohybují,“ uvedl ředitel Dreitonelu Martin Kubišta. K oživení projektu má mimo jiné přispět nové jméno. Místo původního názvu se centrum od nynějška jmenuje The Prague Outlet.

Současní majitelé centra ho chtějí otevřít nejpozději v roce 2016, možná už ale příští rok. Již stojící stavba o 31 tisících metrech čtverečních tak potřebuje kromě drobných úprav jen přilákat prodejce. A Dreitonel chce jen ty prémiové.

„Sehnat nájemce nebude jednoduché, protože český trh je příliš malý. Současně je to však v outletovém byznysu nejživotaschopnější plánovaný projekt,“ uvedla vedoucí výzkumu poradenské společnosti DTZ Lenka Šindelářová. Pro úspěch projektu je podle ní klíčové sehnat obchodníky ze zahraničí.

Přesně na sehnání nových zvučných značek z ciziny sází i Dreitonel. Současně však jeho šéf Kubišta připouští, že projekt je rizikový. Tomu ovšem také odpovídá výnosové procento, s nímž noví investoři pracují. Centrum současní vlastníci koupili za 368 milionů korun. A to včetně šesti hektarů pozemků umožňujících další komerční výstavbu.

Cílem Dreitonelu je zhodnotit The Prague Outlet minimálně na úroveň outletové Fashion Areny v Praze ve Štěrboholích. Ta letos změnila majitele za 72 milionů eur.

Hořká pachuť

Zatímco tedy pro investory z Dreitonelu skýtá příběh The Prague Outlet šanci na velmi slušný zisk, má pro mnohé další aktéry bankrotu Gallerie Moda hořkou pachuť. A nejde jen o UniCredit Bank, která původní zbankrotovaný projekt financovala. Někteří obchodníci si už totiž začali své prodejny vybavovat nábytkem, přestože nájemní smlouvy měly být uzavřené až po otevření.

Jenže pak přišla krize a bankrot projektu. Někteří obchodníci si nábytek stihli odvézt, dalším se to podařilo zčásti. Jeden z prodejců, který si nepřál být jmenován, popisuje ledovou sprchu, kterou zažil, když se v roce 2012 snažil s insolvenční správkyní Helenou Horovou dohodnout na vydání zbylého nábytku.

Zabavení nábytku

„Odepsali nám, že máme zaplatit osm set tisíc korun za skladování nábytku,“ vzpomíná obchodník, který už předtím dal půl milionu do stavebních úprav prodejny a ještě více do jejího vybavení. „Odmítli jsme zaplatit, protože jsme neuzavřeli žádnou smlouvu, neexistovala žádná faktura či jakákoli jiná komunikace,“ dodal podnikatel. Reakcí však bylo zabavení nábytku.

Od té doby se byznysmen s insolvenční správkyní soudí. Dva soudy už ale daly za pravdu správkyni Horové s tím, že obchodník užíval prostory neoprávněně. „Je to naprosto absurdní a už skutečně nevíme, co dělat. Zvažujeme, že s byznysem v České republice zcela skončíme,“ dodal prodejce módy. Dreitonel dává od celé věci ruce pryč. „Centrum jsme koupili očištěné od všech závazků,“ uzavřel šéf firmy Kubišta.