Zpřísnění podmínek pro hypotéky? Analytici: Zbytečný zásah, problém je nedostatek bytů

Rašínovo náměstí v Praze patří v metropoli mezi nejlukrativnější adresy. V lokalitě v těsném sousedství Tančícího domu kvetou obchody s luxusními byty.

Rašínovo náměstí v Praze patří v metropoli mezi nejlukrativnější adresy. V lokalitě v těsném sousedství Tančícího domu kvetou obchody s luxusními byty. Zdroj: Michael Tomeš_E15

Analytik Roklen24 Lukáš Kovanda hovoří o snižování úrokových sazeb u hypoték.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
13
Fotogalerie
ČTK

Zpřísnění poskytování hypoték, které začne platit od začátku dubna pro banky na základě doporučení České národní banky, trh s hypotékami příliš neovlivní. Shodli se na tom oslovení analytici. Trh s novými byty podle nich mnohem více ovlivňuje nedostatek bytů. Zásah ČNB považují za nadměrný nebo zbytečný.

Podle doporučení ČNB by od dubna měly banky poskytovat hypotéky maximálně do 90 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Od loňského října to bylo do 95 procent. Úvěry nad 80 procent hodnoty nemovitosti by navíc měly tvořit maximálně 15 procent portfolia bank.

"Trh s novými byty je výrazně více ovlivňován nedostatkem kvalitních bytů než omezením hypoték. Česká republika se v rychlosti stavebních řízení řadí mezi země třetího světa. Pokud se toto nezmění, ceny nových bytů budou nadále razantně růst bez ohledu na regulaci hypoték," uvedl ředitel poradenské firmy Chytrý Honza Jiří Paták. Regulace hypoték podle něj ovlivní pouze trh se staršími byty, kvůli silné poptávce ale bude i tento dopad omezený.

Podle společných údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group loni vzrostla průměrná cena nových prodaných bytů v Praze meziročně o 19,5 procenta na 71 567 korun za metr čtvereční.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka bytová výstavba teprve se zpožděním reagovala na boom poptávky po nemovitostech, a tak není neobvyklé, že se prodávají ještě nepostavené byty nebo že ceny rostou v některých případech dvouciferným tempem. "Zpoždění výstavby jde jednoznačně na vrub tuzemské byrokracii v oblasti povolování staveb," doplnil.

Ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín nepředpokládá, že by zásah ČNB zásadně omezil poptávku a stlačil ceny dolů. "Ale přibližně v polovině roku předpokládám postupné zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je ovšem nepravděpodobné, že bude růst natolik razantní, aby tlačil ceny nemovitostí dolů. Růst tak nejspíš pouze zpomalí," dodal Mašín. Průměrná úroková sazba hypoték podle údajů Fincentra Hypoindexu v únoru stoupla na 1,87 procenta z lednových 1,82 procenta. V listopadu a prosinci byla na minimu 1,77 procenta.

Podle analytika Komerční banky Davida Kocourka musí ČNB jako regulátora bankovního a finančního trhu hypotéky zajímat. "Na druhou stranu je otázka, jestli zrovna regulování podílu hypotéky na odhadu ceny nemovitostí je správná cesta. ČNB má nástroje, jak toto riziko řídit na úrovni risk managementu banky, který by měl být zodpovědný za podstupování rizika, které banka chce a je schopna unést," uvedl.

Analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda označil pozici ČNB za schizofrenní. "Na jedné straně stále svým intervenčním režimem uvolňuje měnové podmínky a stlačuje úrokové sazby v ekonomice. Na druhé straně se snaží nemovitostní trh, na jehož rozjetí sama vydatně zadělává, brzdit omezením poskytování hypoték," upozornil.

Video placeholder
Analytik Roklen24 Lukáš Kovanda hovoří o snižování úrokových sazeb u hypoték. • Arsen Lazarevič/E15