Růst cen v říjnu meziročně zrychlil na 2,3 procenta | E15.cz

Růst cen v říjnu meziročně zrychlil na 2,3 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Jiri Kotatko

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Míra inflace v Česku v říjnu zrychlila na 2,3 procenta ze zářijových 1,8 procenta. Spotřebitelské ceny zejména kvůli zdražení potravin, nealkoholických nápojů, oděvů a obuvi meziměsíčně stouply o 0,3 procenta. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny chleba byly vyšší o 25,7 procenta, běžného pečiva o 34,9 procenta, mouka zdražila o 28,1 procenta.

„Na zvýšení cen se podepisuje plánovaný růst snížené sazby DPH. Ta se od začátku roku zvedne z deseti na čtrnáct procent, proto zdraží hlavně potraviny, knihy nebo některé služby. Obchodníci zde vidí šanci zvýšit ceny už nyní a mít tak dočasně větší marži na zboží, říká analytik Home Creditu Michal Kozub.

Růst cen bez započtení nepřímých daní je podle něj v Česku mírný a nepředstavuje pro českou ekonomiku problém. „Uvědomuje si to i Česká národní banka, která nechala na svém zasedání minulý týden úrokové sazby beze změny. Spotřebitelé se tak nemusí obávat výrazného růstu cen u zboží mimo sníženou sazbu DPH,“ doplnil Kozub.

Podle Petra Dufka z ČSOB čeká Česko vyšší inflace i v dalších měsících. „Největší inflační skok zažijeme na přelomu roku, kdy obchodníci začnou přeceňovat své zboží v důsledku zvýšení dolní sazby DPH. Paradoxní je, že se vyšší inflací Česká republika přiblíží eurozóně, která se potýká s relativně vysokou inflací už nyní,“ uvedl Dufek.

Tempo růstu spotřebitelských cen Autor:
Zdroj: ČSÚ

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah