Peníze na Ukrajinu trochu jinak. Český Orbit Capital pošle do tamního startupu 200 milionů

Český investiční fond Orbit Capital investoval společně s dalšími globálními fondy do startupu s ukrajinskými kořeny Preply.

Český investiční fond Orbit Capital investoval společně s dalšími globálními fondy do startupu s ukrajinskými kořeny Preply. Zdroj: Preply

Platforma pro online výuku cizích jazyků skrze soukromé lekce od všech investorů vybrala v přepočtu přes 1,2 miliardy korun, přičemž tuzemský fond přispěl částkou asi 194 milionů.
2
Fotogalerie

Český fond Orbit Capital investoval společně s dalšími globálními fondy do startupu s ukrajinskými kořeny Preply. Platforma pro online výuku cizích jazyků vybrala skrze soukromé lekce od všech investorů v přepočtu přes 1,2 miliardy korun, přičemž tuzemský fond přispěl částkou asi 194 milionů korun, oznámila Preply.

Investiční kolo vedl největší investor do vzdělávacích technologií na světě, americký fond Owl Ventures. Dále se ho účastnily fondy Diligent Capital, Hoxton Ventures nebo například Educapital. 

Startup plánuje využít peníze k dalšímu vývoji umělé inteligence a na tvorbu specializovaného obsahu pro lektory. „Stali jsme se číslem jedna pro lektory z mnoha zemí a přední světovou značkou v oblasti jazykových kurzů online. Díky financování plánujeme pokračovat v rozšiřování své působnosti ve Spojených státech a v Evropě – zdvojnásobíme počet kurzů založených na umělé inteligenci,“ říká šéf a spoluzakladatel Preply Kirill Bigai. „Splníme svůj slib, že propojíme největší komunitu živého jazykového vzdělávání na světě,“ dodal.

Online platforem na výuku angličtiny existuje řada, a to i těch, které se specializují na propojování studentů přímo s lektorem. Preply se od nich chce odlišit svou robustností. Využívá ji 32 tisíc lektorů včetně stovky vyučujících z Česka. Statisíce studentů ze 180 zemí světa se díky tomu mohou naučit padesát jazyků. K efektivnějšímu propojování mají navíc pomáhat i algoritmy pracují s daty o lokalitě, ceně, znalostech dalších jazyků a podobně.

„Pokud jste například z Ostravy a máte zájem se naučit japonsky, bude pro vás velmi složité najít lektora, který bude dostupný přesně v čase, kdy potřebujete. S Preply tato starost odpadá, protože v online katalogu si jednoduše vyfiltrujete přesně to, co vám vyhovuje,“ vysvětluje Bigai. 

Orbit Capital věří, že investice pomůže startupu urychlit růst na americkém a evropském trhu. I z toho důvodu je to jedna ze dvou největších investic fondu. „V tomto roce jsme už investovali do polského startupu Booksy obdobnou částku. Preply spolu s Booksy tak získaly nejvyšší tickety od založení fondu,“ říká hlavní partner fondu Orbit Capital Radovan Nesrsta.

Orbit Capital se specializuje na takzvané venture debt financování, což je specifická půjčka, v rámci níž zájemce o úvěr již prokázal fungující byznys model, chce dál růst, ale zároveň ještě nesplňuje parametry, aby mu půjčila banka. K tomu se zaměřuje i na běžné investice, za něž získává ve startupech podíl. To je i případ Preply.

Společnost Preply má dnes více než 400 zaměstnanců ze třiceti zemí. Založila ji v roce 2012 ukrajinská trojice Kirill Bigai, Serge Lukyanov a Dmytro Voloshyn. 

Na online propojování lektorů se studenty se v minulosti zaměřoval i český startup Blabu, do něhož investovala například i skupina Miton. Loni ovšem projekt definitivně skončil, když se mu nepodařilo vypořádat s dopady pandemie.