Vesmírný hotel Orbital Assembly má vylétnout už za tři roky | e15.cz

Startup připravuje stavbu vesmírného hotelu, vylétnout má už za tři roky

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kalifornská společnost Orbital Assembly oznámila plán vybudovat na oběžné dráze Země vesmírný hotel poskytující jedinečné zážitky až 28 lidem. Stanice v podobě rotujícího prstence, který má vytvářet umělou gravitaci, by měla vylétnout už v roce 2025.

Pioneer Station má nabízet zázemí jak pro výzkum či byznys, tak pro turisty. Vedle ní připravuje firma mnohem větší projekt Voyager Station. Jeho koncept spatřil světlo světa v roce 2019. Tehdy ještě pod hlavičkou společnosti Gateway Foundation. Orbital Assembly projekt nedávno převzala a realizaci plánuje na rok 2027.

Rotující vesmírná stanice má svým otáčením generovat přibližně šestinu zemské gravitace, což umožní jejím hostům jíst a spát, jako jsou zvyklí na Zemi. Zároveň v místech blíže ke středu rotujícího disku má být gravitace blízká nule, což tvůrci stanice plánují využít k různým zábavným hrám.

Do vesmíru chce také Elon Musk a jeho projekt Starlink

Video se připravuje ...

Vesmírná turistika je v posledních letech na vzestupu. Loni se hranici vesmíru přiblížil miliardář Richard Branson s raketou své společnosti Virgin Galactic, společnost Blue Origin Jeffa Bezose pak na oběžnou dráhu vyslala herce ze seriálu Star Trek Williama Shatnera. Ten se tak stal nejstarším člověkem, který se dostal do vesmíru. Orbital Assembly věří, že vesmírnou turistiku čeká ještě mnohem bouřlivější rozvoj. „Naším cílem bylo vždy umožnit velkému počtu lidí žít a pracovat ve vesmíru,“ řekl pro CNN provozní šéf firmy Tim Alatorre.

Orbital Assembly oslovila s nabídkou spolupráce další vesmírné podnikatele, zatím ale neuspěla. Do svého týmu poradců nicméně společnost nedávno získala Andrého Bormanise, vědce NASA, scenáristu a producenta vesmírné ságy Star Trek.

Cestu soukromníkům do vesmíru má umožnit plánované ukončení provozu Mezinárodní vesmírné stanice. Podle stávajícího harmonogramu má ukončit činnost v roce 2030 a následně se má kontrolovaně zřítit do Tichého oceánu. Zakázky vypsané NASA na vývoj náhrady vesmírné stanice, která má spojovat výzkumné účely se zázemím pro turisty, získaly společnosti Blue Origin, Nanoracks a Northrop Grumman. Orbitální stanici pro kombinované využití slibuje už v roce 2024 vypustit také texaská společnost Axiom Space.

Šéfka Orbital Assembly Rhonda Stevensonová věří, že její firma předběhne přinejmenším konkurenty spolupracující s NASA a bude generovat příjmy jak z turismu, tak od zájemců pronajímajících si zázemí pro výzkum či podnikání.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery