Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo
Stavebnictví pomáhalo zejména inženýrské stavitelství, jehož produkce se proti loňskému říjnu zvýšila o 7,6 procenta. Naopak v pozemním stavitelství klesla výroba o 5,8 procenta.
„Po nastartování silného růstu přišlo mírné ochlazení. Nejde ale o nic zásadně hrozného. Při pohledu na vedlejší indikátory, jako je počet stavebních povolení, je vidět, že růst pokračuje,“ uvedl analytik Homecredit Michal Kozub.
„Výsledky potvrzují náš odhad o nerovnoměrném cyklickém vývoji stavební produkce. V říjnu poklesla především v pozemním stavitelství. Ale i v inženýrském zmírnila svůj předchozí dvouciferný nárůst. Předpokládáme i nadále, že zbytek roku bude ve znamení ukončení možnosti čerpat evropské peníze. Větší obavu mám ale z průběhu příštího roku, pokles veřejné zakázky je alarmující,“ dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.
Pomáhá bytová výstavba
„Českému stavebnictví pomáhá hlavně bytová výstavba. Jen v Praze, která v rámci celé České republiky zaujímá dominantní podíl, developeři letos prodají rekordních sedm tisíc nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem zaměstnávajících desítky tisíc lidí,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.
Počet bytů, které se v říjnu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 17,6 procenta na 2270. Dokončeno jich bylo 1794, tedy o 16,9 procenta méně než loni v říjnu.
Povolení ke stavbě úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta více, tedy 7385. Orientační hodnota povolených staveb byla 24,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným loňským obdobím tak stoupla o 29,2 procenta. Důvodem tohoto zvýšení bylo ČSÚ povolení rekonstrukce významné stavby na ochranu životního prostředí.