Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo | E15.cz

Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo

Stavebnictví v říjnu letos poprvé kleslo
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dolev669, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Stavební produkce v Česku v říjnu letos poprvé klesla. Meziročně se snížila o 1,3 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 1,3 procenta. Dařilo se zejména inženýrskému stavitelství. V porovnání s loňským říjnem ale stavaři zahájili i stavbu více nových bytů, dokončili jich však méně. Informoval o tom Český statistický úřad. Naposledy stavebnictví kleslo loni v prosinci.

Stavebnictví pomáhalo zejména inženýrské stavitelství, jehož produkce se proti loňskému říjnu zvýšila o 7,6 procenta. Naopak v pozemním stavitelství klesla výroba o 5,8 procenta.

„Po nastartování silného růstu přišlo mírné ochlazení. Nejde ale o nic zásadně hrozného. Při pohledu na vedlejší indikátory, jako je počet stavebních povolení, je vidět, že růst pokračuje,“ uvedl analytik Homecredit Michal Kozub.

„Výsledky potvrzují náš odhad o nerovnoměrném cyklickém vývoji stavební produkce. V říjnu poklesla především v pozemním stavitelství. Ale i v inženýrském zmírnila svůj předchozí dvouciferný nárůst. Předpokládáme i nadále, že zbytek roku bude ve znamení ukončení možnosti čerpat evropské peníze. Větší obavu mám ale z průběhu příštího roku, pokles veřejné zakázky je alarmující,“ dodal prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Pomáhá bytová výstavba

„Českému stavebnictví pomáhá hlavně bytová výstavba. Jen v Praze, která v rámci celé České republiky zaujímá dominantní podíl, developeři letos prodají rekordních sedm tisíc nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem zaměstnávajících desítky tisíc lidí,“ uvedl Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Počet bytů, které se v říjnu začaly stavět, se meziročně zvýšil o 17,6 procenta na 2270. Dokončeno jich bylo 1794, tedy o 16,9 procenta méně než loni v říjnu.

Povolení ke stavbě úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta více, tedy 7385. Orientační hodnota povolených staveb byla 24,4 miliardy korun a ve srovnání se stejným loňským obdobím tak stoupla o 29,2 procenta. Důvodem tohoto zvýšení bylo ČSÚ povolení rekonstrukce významné stavby na ochranu životního prostředí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!