Mozky se koncentrují ve střední a východní Evropě | e15.cz

Mozky se koncentrují ve střední Evropě. Nejvíce v Bratislavě, Praze a Budapešti

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Během pandemie došlo v Evropě k úbytku pracovních míst i v sofistikovaných oborech, jakými jsou IT, high-tech průmysl a kreativní profese. Krizi odolával pouze sever kontinentu. Zároveň dochází k přesunu znalostní ekonomiky směrem na východ. V Estonsku a Maďarsku v současnosti zaměstnává více mozků než v Norsku a Belgii. Česko je před Rakouskem a Francií, vyplývá ze studie Evropského střediska pro podnikání a politickou reformu (ECEPR).

Před příchodem koronaviru vytváření pracovních míst, žádajících vysoce kvalifikované zaměstnance, stabilně rostlo. Podle ECEPR mezi lety 2013–2019 každý rok v průměru přibylo v tehdejších zemích EU, Švýcarska, Norska a Islandu přes půl milionu takových pozic.

Loni se však jejich počet o 167 tisíc snížil. Výjimkou byl severský region, kde se povedlo vytvořit téměř devět tisíc nových míst v odvětvích, které studie sleduje. Zahrnují technologický sektor (high-tech průmysl, výzkum a vývoj, farmacie, architektura), IT, vyspělé služby a kreativní profese.

Většina ztracených míst spadala pod technologický sektor. Rok 2020 byl kritický také pro kreativní profese. Filmová, televizní a hudební produkce se potýkala s velkými překážkami. Sektor IT zaznamenal růst produkce navzdory poklesu míst, což podle autorů studie souvisí s automatizací.

Experti si zároveň všímají velkého nárůstu znalostní ekonomiky ve střední a východní Evropě. „Od roku 2014 zaznamenal Kypr téměř padesátiprocentní nárůst počtu pracovních míst v byznysu mozků na počet obyvatel, zatímco Slovensko, Maďarsko, Polsko, Lotyšsko, Portugalsko a Bulharsko třetinový i vyšší,“ píše se ve zprávě.

Z jednotlivých měst je největším skokanem Varšava, následovaná Bratislavou. Slovenská metropole přitom vykazuje vůbec největší koncentraci vysoce kvalifikovaných pracovníků na počet obyvatel, tvoří více než pětinu populace v produktivním věku. Následují ji Praha, Budapešť a Stockholm.

Autoři vidí v úspěšnosti východních členů EU a malých zemí několik příčin. Jsou tam nižší mzdy a mladí lidé už mají adekvátní vzdělání. Byznysové prostředí je podle nich v těchto státech často otevřenější než v tradičních průmyslových baštách, kde regulace brzdí nahrazování zastaralých odvětví novými perspektivnějšími.

Pořadí zemí s nejvyšším počtem míst, žádajících vysokou kvalifikaci podle metodiky ECEPR (počet míst na tisíc obyvatel v produktivním věku)

1. Švýcarsko 104
2. Švédsko 96
3. Nizozemsko 90
6. Německo 81
10. Estonsko 75
11. Maďarsko 72
13. Norsko 70
17. Česko 64
19. Slovensko 62
20. Rakousko 59

Evropská střediska mozků podle metodiky ECEPR (počet míst na tisíc obyvatel v produktivním věku)

1. Bratislava 224
2. Praha 197
3. Budapešť 180
4. Stockholm 179
5. Horní Bavorsko 172
6. Oxford a okolí 170
7. Paříž 166
8. Londýn 163

Zdroj: ECEPR

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery