Brusel kvůli čínským dotacím zavádí cla na optické kabely, které kupuje i Česko
Evropská unie zasahuje do trhu s optickými vlákny, která slouží k přenosu datových toků například v telekomunikačních sítích včetně 5G. Evropská komise rozjíždí antidumpingová pravidla a pěti- až desetiprocentní cla proti čínským výrobcům optiky. Ti podle analýzy komise dlouhodobě využívají řady výhod od čínské vlády, což jim umožňuje nabízet nižší ceny. Čínskou optiku nakupují i české firmy, často se ale přiklánějí ke zpravidla kvalitnější evropské produkci.
Čínské podniky podle šetření využívají preferenčních daňových sazeb vyhrazených pro hi-tech průmysl. Mají také přístup k atraktivním půjčkám z fondu Čínské rozvojové banky.
„To je politicky orientovaná investiční organizace, která podporuje projekty v klíčových strategických odvětvích stanovených čínskou vládou. Tyto subvence vytvářejí nekalou hospodářskou soutěž a poškozují průmysl EU,“ argumentuje Evropská komise.
Nové opatření je dalším z kroků EU v takzvané digitální suverenitě prosazované v poslední době. Sedmadvacítka se snaží co nejvíce osamostatnit v oblastech, jako jsou superpočítače, cloud nebo datové sítě. Zároveň jde o ochranářskou politiku evropských firem.
Produkce optických vláken v EU zaměstnává přes pět tisíc lidí a ročně generuje tržby kolem jedné miliardy eur. Celkový trh ročně dosahuje asi 4,5 miliardy eur Podle analytické společnosti Emergen se do roku 2028 má dostat na dvojnásobek této částy. Trh žene nahoru výstavba 5G a obecně rostoucí spotřeba internetových služeb.
„Velká část našich členů identifikuje jako nejdůležitější důvod výběru dodavatele plynulost dodávek a variabilitu poptávky. S ohledem na to nejlépe vycházejí dodavatelé z Jižní Koreje nebo z Číny. Menší konkurenceschopnost evropských dodavatelů způsobuje nižší flexibilita, která asijské konkurenci nechybí,“ oponuje rozhodnutí EU Jakub Rejzek z Výboru nezávislého ICT průmyslu sdružujícího desítky telekomunikačních operátorů.
ČD-Telematika, kterou ovládají České dráhy a která provozuje přes 3500 kilometrů optických tras, naopak preferuje evropské dodavatele. Důvodem je vyšší kvalita a lokální logistika včetně výroby v Evropě.
„Optické kabely od čínských výrobců jsme nikdy ani netestovali, protože ze zkušeností jiných subjektů víme o proměnlivé úrovni kvality vláken. U nezávislých společností jsme se seznámili s kontrolními zkouškami těchto kabelů, z nichž mimo jiné vyplývá nižší kvalita použitých materiálů se sklony k předčasné degradaci,“ popsal manažer provozu a rozvoje v ČD-Telematice Tomáš Laga.
Quantcom (donedávna Dial Telecom) v rámci Česka provozuje 4700 kilometrů optických tras. Vlákna z Číny jsou podle společnosti levnější. „Z hlediska výstavby optických sítí jsou ale ceny za kabely spíše marginální položkou, a to vzhledem k cenám za projekční, stavební či za instalační práce nebo k položkám za věcná břemena a dalším nákladům,“ shrnul manažer výstavby a údržby sítí v Quantcomu Pavel Kvíčala.
Cetin spadající pod PPF používá část optiky vyráběné v Číně. „Nakupujeme ale od dlouhodobých partnerů sídlících v EU, nikoli přímo z Číny. V současnosti nepozorujeme výrazný dopad zmiňovaných opatření Evropské komise,“ shrnul mluvčí Cetinu Adam Zbiejczuk.