Česká televize stáhne z bank 1,7 miliardy korun | E15.cz

Česká televize stáhne z bank 1,7 miliardy korun

Česká televize
Česká televize
• 
ZDROJ: E15

Aleš Borovan

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční rezervy České televize, které jsou určeny na horší časy, v následujících letech výrazně prořídnou. Management v čele s Petrem Dvořákem plánuje, že jejich výše by měla do konce roku 2014 klesnout na dvě miliardy korun. Tento objem by se přitom měl stabilizovat až do roku 2017. Veřejnoprávní stanice měla na konci roku 2011 na bankovních účtech 3,67 miliardy korun. Pod tři miliardy by rezervy měly klesnout již letos. Vyplývá to z dlouhodobého plánu ekonomického rozvoje ČT.

„V průběhu příštích let bychom chtěli zafinancovat nové investice, ke kterým patří hlavně stavba nového studia v Brně a posílení zpravodajství v Praze. Chtěli bychom dokončit interní digitalizaci a zainvestovat náběh nového televizního kanálu ČT3. Část investic věnujeme i na vlastní tvorbu,“ uvedl Dvořák.

Jen v příštím roce by nový dětský kanál měl spolknout 237 milionů, o rok později pak 120 milionů korun. Další finance si vyžádá rozběh tvůrčích producentských skupin, které na Kavčích horách vznikly na počátku roku. V příštím roce do nich management vloží 80 milionů a v roce 2014 pak 50 milionů korun.

Úbytek televizních peněz není dobrou zprávou pro skupinu bank, které na přelomu února a března uspěly v tendru na správu finančních aktiv. Management ČT původně vybral dvanáct bankovních ústavů, mezi nimi Volksbank, PPF banku, Komerční banku, Raiffeisenbank, ČSOB nebo J&T Banku. Po urgencích přibyla třináctá banka, Česká spořitelna. Podle zadávací dokumentace je čistě na uvážení vedení ČT, jak velké částky získali vítězové do správy.

Vysoké rezervy ČT vznikly za předchozího ředitele Jiřího Janečka zvýšením koncesionářských poplatků na 135 korun měsíčně v roce 2005. Jen letos však Dvořák plánuje vyčerpat z fondu televizních poplatků o 460 milionů korun více, než se vybere na koncesionářských poplatcích. V příštím roce by roční deficit rezervního fondu měl činit 598 milionů, v roce 2014 pak 434 milionů korun.

Autor: Aleš Borovan

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah