Česká televize stáhne z bank 1,7 miliardy korun

„V průběhu příštích let bychom chtěli zafinancovat nové investice, ke kterým patří hlavně stavba nového studia v Brně a posílení zpravodajství v Praze. Chtěli bychom dokončit interní digitalizaci a zainvestovat náběh nového televizního kanálu ČT3. Část investic věnujeme i na vlastní tvorbu,“ uvedl Dvořák.
Jen v příštím roce by nový dětský kanál měl spolknout 237 milionů, o rok později pak 120 milionů korun. Další finance si vyžádá rozběh tvůrčích producentských skupin, které na Kavčích horách vznikly na počátku roku. V příštím roce do nich management vloží 80 milionů a v roce 2014 pak 50 milionů korun.
Úbytek televizních peněz není dobrou zprávou pro skupinu bank, které na přelomu února a března uspěly v tendru na správu finančních aktiv. Management ČT původně vybral dvanáct bankovních ústavů, mezi nimi Volksbank, PPF banku, Komerční banku, Raiffeisenbank, ČSOB nebo J&T Banku. Po urgencích přibyla třináctá banka, Česká spořitelna. Podle zadávací dokumentace je čistě na uvážení vedení ČT, jak velké částky získali vítězové do správy.
Vysoké rezervy ČT vznikly za předchozího ředitele Jiřího Janečka zvýšením koncesionářských poplatků na 135 korun měsíčně v roce 2005. Jen letos však Dvořák plánuje vyčerpat z fondu televizních poplatků o 460 milionů korun více, než se vybere na koncesionářských poplatcích. V příštím roce by roční deficit rezervního fondu měl činit 598 milionů, v roce 2014 pak 434 milionů korun.