Český start-up má aplikaci na odhalování padělků. Mobil pozná falešné obrazy i kabelky

V České republice vzniká aplikace propojující umělou inteligenci s chytrými telefony. Cílem je vytvořit celosvětově unikátní nástroj na odhalování padělků. (ilustrační foto)

V České republice vzniká aplikace propojující umělou inteligenci s chytrými telefony. Cílem je vytvořit celosvětově unikátní nástroj na odhalování padělků. (ilustrační foto) Zdroj: CC BY 2.0: Highways Agency via Flickr

Spoluzakladel a ředitel českého start_upu OneProve Marvan Shamma. Jeho projekt spojuje umělou inteligenci a mobilní technologie. Výsledkem je aplikace do chytrých telefonů, s níž lze rozpoznávat padělky.
Za start-upem je skupina specialistů na umělou inteligenci. Nově do OneProve vstoupila s blíže neurčenou investicí rovněž špička ve vývoji mobilních aplikací česko-americká STRV.
Projekt na digitální odhalování padělků je  na světě už rok. U jeho zrodu byl Roman Komárek, zakladatel globálně působícího start-upu Artstaq, který obchoduje s uměním podle principů kapitálových trhů. (ilustrační foto)
Aplikace umí rozpoznat padělané obrazy, módu nebo třeba třeba kabelky. (ilustrační foto)
Odhalení padělaných věcí umožní aplikace OnePrově už třeba během přepravy z e-shopu. (ilustrační foto)
6
Fotogalerie

Přední vývojáři mobilních aplikací STRV investovali do českého start-upu OneProve, který má nástroj na rozpoznávání padělků mobilem. Globální trh, z něhož budou chtít jednotky procent, má bilion dolarů. 

V České republice vzniká aplikace propojující umělou inteligenci s chytrými telefony. Cílem je vytvořit celosvětově unikátní nástroj na odhalování padělků. Uspět chce například u největších internetových tržišť typu eBay, u největších advokátních kanceláří, luxusních módních značek nebo u globálních logistických firem.

„Ve spojení mobilních technologií a umělé inteligence jsme první řešením svého druhu na světě,“ říká Marvan Shamma, spoluzakladatel a šéf projektu.

Za start-upem je skupina specialistů na umělou inteligenci. Nově do OneProve vstoupila s blíže neurčenou investicí rovněž špička ve vývoji mobilních aplikací česko-americká STRV.

„O umělé inteligenci mluví všichni, ale málo firem ji umí opravdu využít k něčemu užitečnému a funkčnímu. Ve službě OneProve vidíme velký potenciál, jak ve smyslu obchodním, tak i v jeho globálním využití,“ uvedl generální ředitel a spolumajitel STRV David Semerád.

Majitelé OneProve oslovili více hráčů, s vývojáři z STRV si ale padli do oka nejvíce. Pro firmu kolem Semeráda a Lubo Smida je to navíc výjimečný krok v tom, že takto do českých start-upů příliš nevstupují a nehodlají na tom nic měnit.

   

Jedním z klíčových prvních trhů budou USA. „Máme neuvěřitelně kladnou odezvu. Sektory, na které se zaměřujeme, mají obrat v trilionu dolarů. Na pět deset procent bychom si rádi sáhli,“ přiblížil Shamma finanční vizi.

Zakladatelé zatím do start-upu nepotřebovali investovat více než jednotky milionů korun. Po investici od STRV počítají s tím, že získají finance ještě od některého ze západoevropských fondů rizikového kapitálu. 

Projekt je na světě už rok. U jeho zrodu byl Roman Komárek, zakladatel globálně působícího start-upu Artstaq, který obchoduje s uměním podle principů kapitálových trhů. Spoluzakladatelem odhalovače padělků je rovněž Marvan Shamma, jenž stál v čele inovačního centra v Dubaji. Do One Prove se zapojil též expert na počítačové vidění Kamil Behúň a jeden z největších odborníků na totéž Adam Herout z Fakulty informačních technologií brněnského VUT.

Rozhovor se spolumajitelem a šéfem start-upu OneProve Marvanem Shammou čtěte v pátečním vydání deníku E15.