ČTÚ nasadila cenu za kmitočty na 9,2 miliardy

mobil

mobil Zdroj: profimedia.cz

Celková vyvolávací cena kmitočtů pro rychlé mobilní sítě nabízených v chystané aukci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) je 9,2 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu podmínek aukce. Podmínky bude ještě úřad upravovat podle případných připomínek během následujících 30 dnů. Podmínky umožňují vstup čtvrtého operátora na tuzemský trh.

Dražené kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz umožní výstavbu rychlých mobilních sítí LTE, které nabízejí zhruba pětinásobnou rychlost proti sítím 3G. „Hlavním cílem této aukce je v relativně krátké době zajistit občanům a podnikatelům špičkové služby mobilního broadbandu takzvané čtvrté generace,“ uvedl šéf ČTÚ Pavel Dvořák.

Výnos z aukce bude příjmem státního rozpočtu. Část za zhruba 1,5 miliardy korun chce ministerstvo průmyslu a obchodu použít na rozvoj vysokorychlostního internetu v rámci strategie Digitální Česko. Vedle výnosu z aukce ČTÚ počítá s dalšími příjmy z poplatků za využití kmitočtů postupně až 180 - 250 milionů korun ročně.

Aukce by se měla uskutečnit na konci listopadu a přidělení kmitočtů na konci prosince. Kmitočty ČTÚ udělí na 15 let.

Vstoupí na trh nový operátor?

Vedle zavedení nových služeb a rozšíření pokrytí rychlým internetem je jedním z cílů tendru umožnit vstup nového operátora, který by zvýšil konkurenci na trhu. Zájemce by mohl v aukci získat rozsah kmitočtů srovnatelný se třemi nynějšími operátory.

Nový hráč bude moci využít takzvaný národní roaming, kdy jej současní operátoři, pokud rovněž získají nové frekvence, budou muset na omezenou dobu pustit do svých sítí GSM v pásmech 900 a 1800 MHz, případně i do sítí UMTS (3G). Tím se má vyrovnat počáteční rozdíl v pokrytí.

Oficiální zájemci o vstup na český mobilní trh známi nejsou. Dříve deklarovaly svůj zájem například Dial Telecom nebo GTS CE, ze zahraničních zájemců se spekulovalo o Orange nebo některém z čínských operátorů.

Operátoři už vyjádřili námitky

Operátoři nechtěli podmínky komentovat před tím, než se s nimi detailně seznámí. Telefónica už ale uvedla, že podle prvních indicií je řada podmínek pro ni diskriminačních. „Podmínky, mimo jiné, například nezohledňují investice mobilních operátorů do stávajících sítí a navíc jim znemožňují nákup lukrativního bloku spektra 1800 MHz,“ řekl mluvčí O2 Hany Farghali.

„Věříme, že v zájmu maximální transparentnosti budou případné změny podmínek vycházet z připomínek ve veřejné konzultaci, a ne z vlivu neprůhledných zájmových skupin,“ dodal mluvčí Vodafonu Miroslav Čepický.