ČTÚ o týden odložil zveřejnění podmínek aukce mobilních kmitočtů

Nejlépe placeným úředníkem na ČTÚ je předseda Rady Pavel Dvořák

Nejlépe placeným úředníkem na ČTÚ je předseda Rady Pavel Dvořák Zdroj: E15

Český telekomunikační úřad odložil termín oznámení návrhu podmínek aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě označované jako 4G. Podmínky měl zveřejnit ve čtvrtek 15. března, ale termín posunul na další týden. Důvodem je upřesnění rozvojových kritérií, které si vyžádalo ministerstvo průmyslu a obchodu, a také čekání na anglický překlad.

Podle předesdy ČTÚ Pavla Dvořáka by měl mít úřad vše potřebné pro vyhlášení podmínek do konce týdne. Samotné podmínky pak budou předmětem veřejné diskuse a teprve na jejím základě úřad stanoví závazná kritéria pro zájemce o kmitočty. Samotný prodej se čeká na podzim.

Ministerstvo průmyslu je podle mluvčí Veroniky Forejtové zodpovědné za formulování návrhu rozvojových kritérií pro pásmo 800 MHz. „Je nutné, aby finální návrh, který bude obsahovat tato rozvojová kritéria, byl v souladu se zbytkem textu vyhlášení výběrového řízení. Celý návrh pak bude konzistentní a bude také odpovídat cílům schváleným vládou - rozvoj hospodářské soutěže, technologická inovace, podpora rozvoje nových služeb a efektivní přidělení a využívání kmitočtového spektra,“ řekla.

ČTÚ chce formou aukce nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále volné frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz. Příděl frekvencí pro jednotlivé žadatele bude omezený.

Čtěte více:

ČTÚ bude regulovat propojovací poplatky dle modelu EU

Nejhorší služby za nejvyšší ceny. ČTÚ selhává, tvrdí studie

Hlásit se budou moci nynější operátoři i firmy, které mají zájem vstoupit na tuzemský mobilní trh. To by jim měla umožnit povinnost národního roamingu pro úspěšné uchazeče o frekvence v pásmu 800 MHz. Případný čtvrtý operátor tak bude moci nabízet služby ještě před dobudováním vlastní sítě prostřednictvím sítí současných operátorů.

Povinnost pro majitele vydražených frekvencí učinit velkoobchodní nabídku služeb poskytovaných na nových sítích by pak měla umožnit vstup tzv. virtuálních operátorů, kteří nemají vlastní infrastrukturu.

Podmínky mají obsahovat i tzv. rozvojová kritéria, tedy povinnost vlastníka kmitočtů nejprve pokrýt méně hustě osídlené oblasti před vstupem do větších měst. Do tří let by měl mobilní broadband na základě technologie 4G pokrýt většinu území a být dostupný pro více než 90 procent obyvatel ČR.

Navrhované podmínky aukce se ještě před vytvořením jejich finální podoby staly terčem kritiky některých politiků. Kritizoval je například poslanec VV Radim Vysloužil. Senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek zase vyzval předsedu ČTÚ Pavla Dvořáka, aby na hospodářském výboru vysvětlil údajnou nedostatečnou regulaci mobilního trhu v posledních letech.

Aukci a oligopol mobilních operátorů si vybrala za své téma i organizace pod názvem Informační institut. Ta vytvořila studii, podle které je mobilní volání v Česku jedno z nejdražších na světě a Česko naopak zaostává v pokrytí sítěmi 3G. Podle asociace mobilních operátorů i ČTÚ studie obsahuje celou řadu nepřesných, zavádějících či přímo nepravdivých tvrzení.

ČTÚ počítá s výnosem z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v řádu jednotek miliard korun. Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony Kč ročně. Operátoři mají kmitočty získat na 15 let. O vstup do mobilního podnikání již v minulosti projevily zájem například tuzemské firmy Dial Telecom, GTS Czech a UPC. Spekulovalo se rovněž o možné účasti státní České pošty.