Google pracuje na operačním systému pro novou generaci počítačů. Část vývoje vede Čech

Google Nest Hub, na kterém běží operační systém Fuchsia

Google Nest Hub, na kterém běží operační systém Fuchsia Zdroj: Google

Jan Sedlák

Společnost Google se pustila do úkolu, který se řeší jen občas za mnoho let. Jedna z nejhodnotnějších firem planety vyvíjí univerzální operační systém s názvem Fuchsia. Zařadí se po bok podobných systémů, jako jsou Windows, Android, Linux nebo MacOS a iOS od Applu. Důležitou práci v centrále Googlu v Mountain View odvádí český vývojář a absolvent matfyzu a Imperial College v Londýně Petr Hošek. Ve Fuchsii šéfuje týmu pracujícímu na softwarových nástrojích.

Google na novém operačním systému pracuje už několik let, ale až v poslední době jej začal ukazovat světu. Hošek se začal projektem zabývat už v roce 2015. „Vývoj zbrusu nového operačního systému vyžaduje opravdu hodně zdrojů a času, a to i na poměry Googlu,“ popsal.

Internetový obr označuje Fuchsii za systém pro novou počítačovou éru. Nejdříve nastala doba sálových počítačů, kde se používaly systémy typu Unixu. Poté přišla generace osobních počítačů, v níž se prosadil zejména Microsoft se svými Windows. Nyní žijeme v éře chytrých telefonů a tabletů, které díky Androidu a systému iOS vládnou Google a Apple.

„Doba se opět změnila. Přesouváme se do éry, kdy nás obklopuje obrovské množství chytrých zařízení včetně senzorů, displejů, reproduktorů a dalších. Počítače už jsou všude možně a je těžké o nich mít přehled a provozovat je zabezpečené,“ rozvedl Hošek.

Fuchsia se proto od počátku rodí tak, aby dokázala běžet s vysokým výkonem  na všech těchto zařízeních. Je to systém navržený k udržování „flotil“ zabezpečených zařízení a poskytování aktualizací a správy.

Google už novinku nasadil do prvních zařízení známých jako Google Nest Hub. Je to kombinace dotykových displejů a chytrých reproduktorů, jejíž pomocí lze například ovládat chytrou domácnost nebo diktovat umělé inteligenci povely a úkoly.

V Mountain View chtějí Fuchsii postupně rozšiřovat. „Různé týmy a oddělení v rámci Googlu nám posílají své požadavky a my řešíme, jak jim vyhovět a kam dál systém nasadit. Zároveň doufáme, že se zapojí i široké publikum mimo Google,“ nastínil český softwarový inženýr, výzkumník a manažer.

Podle informací deníku E15 už Fuchsii začala testovat například společnost Meta Platforms provozující služby Facebook, Instagram nebo WhatsApp. Zuckerbergův tým zvažuje myšlenku nasadit nový systém do brýlí pro virtuální realitu Oculus (Quest). Oblast metaverza je pro Metu strategická a investuje do ní desítky miliard dolarů.

Do testování se zapojují i další hardwarové firmy. Google Fuchsii rovněž uvolnil jako open source, takže jako Android poskytuje zdarma zdrojové kódy. To výrazně zvyšuje potenciál, že se systém rozšíří. Druhým největším přispěvatelem se změnami a vylepšeními se na službě GitHub, kde jsou kódy umístěny, stal Microsoft.

Jednotlivé firmy nekomentují, kolik lidí Fuchsii vyvíjí. Podle aktivity na GitHubu jsou to nicméně vyšší stovky odborníků.

„Fuchsia nás zajímá mimo jiné i proto, že existuje obrovské množství chytrých zařízení, která se připojují k internetu. Je potřeba je někde spravovat, což se často děje prostřednictvím našeho cloudu Azure,“ nastínil deníku E15 jeden z inženýrů Microsoftu, který si nepřál být jmenován.

Na vývoji univerzálních operačních systémů se podílej i další Češi. Linuxové společnosti Red Hat a SUSE mají v Brně a Praze vývojová centra. Obě v rámci hierarchií těchto firem patří mezi největší na světě. Jen Red Hat v posledním roce ve zdejším vývoji protočil 2,4 miliardy korun a zaměstnával 1500 lidí.

Martin Děcký zase ještě před několika měsíci pracoval ve výzkumném centru čínské společnosti Huawei v Drážďanech na částech systému HarmonyOS, kterým společnost nahrazuje Android. Důvodem jsou dopady amerických sankcí. „Má to být ultimátní náhrada Androidu,“ sdělil.