Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů

Hewlett-Packard přišel o devět miliard dolarů
Meg Whitmanová, Hewlett-Packard
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Americká počítačová společnost Hewlett-Packard odhalila rozsáhlé účetní nesrovnalosti v britské firmě Autonomy, kterou loni za zhruba 11,5 miliardy dolarů (asi 228 miliard korun) převzala. Hewlett-Packard se kvůli tomu dostal ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí do hluboké ztráty, kterou vyčíslil na 6,85 miliardy dolarů (asi 135,8 miliardy korun).

Hewlett-Packard účetní nesrovnalosti nenazval podvodem, uvedl však, že v účetních knihách podniku jsou závažná účetní pochybení. Nejsou v nich podle americké firmy zveřejněna fakta, která být zveřejněna měla, a o hospodaření podniku jsou uváděny jednoznačně zkreslující informace.

Bývalý ředitel společnosti Autonomy Mike Lynch neskrýval nad zprávou Hewlett-Packard údiv, obvinění ale okamžitě v plném rozsahu odmítl. Mluvčí britské firmy agentuře Reuters řekla, že obvinění odmítá i celý manažerský tým, který firmu v době akvizice vedl.

„Bývalý řídící tým společnosti Autonomy byl šokován, když tu zprávu dnes viděl, a rázně odmítá všechna obvinění, neboť se nezakládají na pravdě,“ vzkázala mluvčí z Londýna. „Hewlett-Packard si tehdy dělal důkladnou prověrku účetnictví, kterou jeho jménem prováděli experti z KPMG, Barclays a Perella Weinberg. Vedoucí management Hewlett-Packard se v uplynulém roce také podílel na řízení společnosti Autonomy,“ dodala.

Miliardové odpisy

Management amerického podniku uvedl, že s ohledem na zjištěné nedostatky v účetnictví britské firmy byl Hewlett-Packard nucen mimořádně odepsat 8,8 miliardy dolarů (asi 174,5 miliardy korun). Jedině tak prý bylo možné upravit hodnotu Autonomy tak, aby odpovídala skutečnosti. Většina odpisu jde prý na vrub fiktivních účtů.

Ředitelka Hewlett-Packard Meg Whitmanová ve vysílání finanční televize CNBC řekla, že šéfové Autonomy záměrně nadhodnocovali čísla účetními triky. Tím prý její podnik přesvědčili, aby za Autonomy v říjnu loňského roku zaplatil 9,7 miliardy dolarů. Podle Whitmanové zřejmě všechno nasvědčuje tomu, že se bývalý management britského podniku snažil firmu před plánovaným prodejem co nejvíce zkrášlit.

S tím ale bývalý šéf Autonomy nesouhlasí. „My jsme se od Hewlett-Packard nic nedozvěděli, nebyli jsme v kontaktu a nevíme, o co přesně jde,“ uvedl Lynch. „Mám obavy, že to má jen odpoutat pozornost od jejich hospodářských výsledků, které jsou nejhorší v jejich 70leté historii. Jen se podívejte na ten rozsah (odpisů). To by jim muselo (během prověrky účetních výkazů společnosti Autonomy) uniknout něco opravdu velkého, a to je těžko představitelné,“ dodal.

Pětiletý vývoj akcií HP

Graf 20. 11. 2012.Graf 20. 11. 2012.Autor: nosek.mn@gmail.com

Zjištěné účetní nesrovnalosti představují pro Hewlett-Packard další velký problém. Tím hlavním je klesající odbyt počítačů, který firmu nutí od základů přepracovat obchodní plán. Ztráta 6,85 miliardy dolarů, kterou firma ve čtvrtletí utrpěla, znamená meziročně zásadní obrat. Před rokem totiž firma zaznamenala čistý zisk 239 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun). Pokud by se nebraly v úvahu odpisy, pak by měl podnik na jednu akcii zisk 1,16 dolaru. Analytici podle organizace FactSet čekali zisk 1,14 dolaru.

Akcie Hewlett-Packard na zprávu reagovaly mohutným propadem, který přechodně dosahoval až 15 procent. Později se ztráty ustálily kolem 12 procent, což odpovídalo kurzu 11,75 dolarů. Zpráva zásadně změnila situaci na trzích, které měly původně snahu zpevňovat. V reakci na sdělení Hewlett-Packard se ale vydaly dolů. Později však převládl příznivý vliv statistiky z realitního trhu a naděje, že se eurozóna dohodne na uvolnění další části úvěru pro Řecko.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!