Od vysavačů k elektromobilům. Dyson bude v Singapuru vyrábět auta | E15.cz

Od vysavačů k elektromobilům. Dyson bude v Singapuru vyrábět auta

Od vysavačů k elektromobilům. Dyson bude v Singapuru vyrábět auta
Zakladatel společnosti James Dyson
• 
ZDROJ: Dyson

mst

Britský výrobce vysavačů Dyson potvrdil plány na výrobu elektromobilu. První továrna má vzniknout v Singapuru, uvedla společnost v tiskové zprávě. Firma už na začátku letošního roku avizovala, že investuje 200 milionů liber (5,86 miliard korun) do svého domovského areálu v Hullavingtonu a další 2,5 miliardy liber (73,2 miliard korun) vloží do vývoje nových technologií.

Společnost oznámila, že chce do roku 2020 vytvořit v Singapuru výrobní linku pro nový typ elektromobilu. Na jeho vývoji zatím ve firemním kampusu v britském Hullavingtonu pracuje tým 400 inženýrů. Svůj první model by chtěla firma dokončit do roku 2021. Půjde o výsledek dvoumiliardové snahy o expanzi na trh elektromobilů. Stavba továrny by podle něj měla začít letos v prosinci.

Singapur je s méně než šesti miliony obyvatel sám o sobě malým trhem, ale nabízí moderní technologie a silnou ochranu duševního vlastnictví, v níž je podle žebříčku Global Competitiveness Report 2017-2018 významně lepší než okolní státy. Země má navíc dohodu o volném obchodu s Čínou, která je pro elektromobily největším trhem.

„Nákladnost výroby v Singapuru je sice poměrně vysoká, stejně tak je ale silný tamní tah na branku v rozvoji a využívání pokročilých technologií. Je proto správným místem pro výrobu vysoce kvalitních strojů nabitých technologiemi, tedy i našeho elektrického vozidla,“ uvedl v sopise zaměstnancům šéf společnosti Jim Rowan.

Singapurské aerolinie spouštějí nejdelší linku světa

Podle agentury Bloomberg bude Čína největším elektromobilovým trhem minimálně do roku 2040, kdy bude více než polovina globálně prodaných nových vozů na elektrický pohon a elektromobily budou tvořit třetinu světového vozového parku (559 milionů elektrických automobilů).

Britská firma Dyson má s prací v Singapuru dobré zkušenosti. Před 11 lety v zemi začínala s malým inženýrským týmem, který vyvinul úspěšné vysokorychlostní digitální elektromotory. Tamní továrna aktuálně zaměstnává 11 tisíc lidí.

Výroba automobilů se do Singapuru vrátí po dlouhé pauze. V roce 1941 v zemi otevřel továrnu Ford, ale v roce 1980 ji opět zavřel. Podle agentury Bloomberg je v současnosti Singapur jedním z nejdražších automobilových trhů. Například Toyota Corolla Altis je zde asi 4x dražší než stejný model ve Spojených státech.

Autor: mst
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!