Práce přesčas jako požehnání? Zakladatel Alibaby mírní po vlně kritiky své vyjádření | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Práce přesčas jako požehnání? Zakladatel Alibaby mírní po vlně kritiky své vyjádření

Jan Vávra

Jan Vávra

Zakladatel a šéf čínského internetového gigantu Alibaba vzbudil svou chválou dvanáctihodinové pracovní doby řadu rozhořčených reakcí. Nyní se k tématu vrací v dalším příspěvku na sociální síti Weibo. Na rozdíl od pátečního vzkazu ale zvolil o trochu smířlivější tón.

„Pokud děláte práci, která vás baví, dvanáctihodinová pracovní doba šest dní v týdnu pro vás prostě není problém. Když ale radost ze zaměstnání nemáte, pak je utrpením každá minuta v něm,“ dodal podle webu South China Morning Post šéf Alibaby. „Nikdo nepracuje rád ve firmě, která člověka do takového režimu nutí. Nejen, že to je nehumánní. Taková praxe je nezdravá a dlouhodobě neudržitelná, nehledě na to, že vadí rodinným příslušníkům dotyčných pracovníků a není ani v souladu s právem,“ doplnil Jack Ma.

Vlnu kritiky za svou chválu modelu 996 (práce od deváté hodiny ranní do deváté večerní po šest dní v týdnu) nicméně podle svých slov čekal. Cítil však, že je nutné o tématu hovořit.

Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

V závěru minulého týdne ovšem své stanovisko formuloval ostřeji: „Osobně si myslím, že možnost řídit se rozvrhem ,996‘ představuje velké požehnání,“ uvedl v příspěvku na firemním účtu v aplikaci WeChat. „Pokud chcete dělat pro Alibabu, musíte být připraveni na dvanáctihodinovou pracovní dobu, jinak se ani nenamáhejte s ucházením o místo,“ dodal tehdy podle agentury Reuters podnikatel. „Každý na tomhle světě chce úspěch, hezký život, být respektován. Jenže pokud nevložíte do svého úsilí víc času a energie než ostatní, jak toho chcete dosáhnout?“ uvedl rovněž Ma.

O kritické reakce však nebyla nouze. „Pomyslel jste někdy na staré lidi nebo děti, které vyžadují péči?“ reagoval tehdy v komentářích jeden z uživatelů čínských sociálních sítí. „Kdyby všechny firmy prosazovaly takový model, nikdo by kvůli nedostatku času nezakládal rodinu,“ dodal komentující.

Pokud výrazně zpomalí ekonomika, Babišovi nepomůže ani marketing, říká nový předseda STAN Rakušan
První polistopadová generace dorostla. Čeká ji drahá dospělost, ale i nové zážitky


 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!