ČTÚ vyhlásí dražbu kmitočtů pro 5G sítě na konci června | E15.cz

Půlroční zpoždění. ČTÚ vyhlásí dražbu kmitočtů pro mobilní sítě 5G na konci června

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Přibližně půlroční zpoždění nabera aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G na konci června. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) by ji měl vypsat na konci června. Veřejnou konzultaci nově navržených podmínek spustí 16. března. Na připomínky budou mít operátoři měsíc. Do státního rozpočtu by aukce měla podle předpokladů přinést minimálně šest miliard korun.

Podmínky aukce podle ČTÚ podporují rozvoj konkurence na mobilním trhu s cílem zajistit dlouhodobě pozitivní vývoj cen mobilních služeb. Současně nově představené podmínky podporují rozvoj sítí 5. generace v souladu s 5G strategií přijatou vládou. Kvůli změně podmínek aukce vláda v lednu odvolala tehdejšího předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka. Na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou. Ta dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora.

V pásmu 700 MHz zůstávají k vydražení kmitočty o celkovém rozsahu dvakrát 30 MHz s tím, že jednotlivý operátor může získat maximálně dvakrát deset MHz. ČTÚ je připraven případně zvýšit tento limit na dvojnásobek.

Úřad více podpořil závazek národního roamingu ve prospěch nových operátorů nejen v pásmu 700 MHz, ale nově i v celém pásmu 3400-3800 MHz. Pro využití národního roamingu však budou stanoveny podmínky dosažení minimálního pokrytí. Žadatel bude moci o národní roaming žádat poté, co pokryje alespoň deset procent obyvatelstva sítěmi 5G, a pokrytí vlastní sítí bude muset dále zvyšovat.

Novinkou je vyčlenění bloku 40 MHz spektra v pásmu 3400-3600 MHz mimo aukci pro podporu průmyslu 4.0. ČTÚ je bude přidělovat formou individuálních oprávnění pro průmyslové aplikace, například pro řízení výroby v rámci průmyslových areálů. Inspirací pro toto řešení je podobný přístup v Německu.

Aukce se podle dřívějších vyjádření pravděpodobně zúčastní stávající mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, zájem deklarovala i firma Nordic Telecom.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah