Qualcomm sbírá další pokutu za licenční praktiky. Soud ho ztrestal dvacetimiliardovou sankcí

Qualcomm

Qualcomm Zdroj: profimedia.cz

Qualcomm
Qualcomm
Qualcomm
4 Fotogalerie
ČTK

Jihokorejský soud potvrdil pokutu 873 milionů dolarů (20 miliard korun) americkému výrobci čipů Qualcomm za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Soudce odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou ji v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC). 

Qualcomm podle něj zneužil svého dominantního postavení na trhu. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.

„Žalovaný výrazně ovlivňoval výrobce mobilních telefonů buďto nekalými obchodními praktikami, anebo závislostí na dodávkách čipů do modemů,“ uvedl soudce.

Soud nicméně pro nedostatek důkazů zamítl tvrzení KFTC, že Qualcomm znevýhodňoval výrobce mobilních telefonů tím, že je nutil uzavírat „souborné“ licenční dohody. To znamená, že americký výrobce čipů bude mít nadále z každého mobilního telefonu podíl jako licenční poplatek.

Qualcomm je největší dodavatel čipů do mobilních telefonů na světě. Většinu svého zisku generuje z divize, která vyvíjí a licencuje technologie. Jeho čipy jsou základním vybavením mnoha mobilních telefonů - společnost patří mezi hlavní dodavatele firem Samsung Electronics, LG Electronics i Apple.

„Rozhodnutí neovlivní ani neoslabí postavení Qualcommu na trhu. Směřujeme totiž do éry (sítí) 5G a Qualcomm je jednou z velmi mála společností, které čip pro 5G umí vyrobit,“ myslí si analytik Pak Song-sun ze společnosti Cape Investment and Securities.

V květnu rozhodl americký federální soud, že Qualcomm nezákonně potlačoval konkurenci na trhu s čipy pro mobilní telefony a zneužíval svou dominantní pozici k vybírání nadměrně vysokých licenčních poplatků.

Soudkyně Lucy Kohová firmě nařídila, aby sjednala se zákazníky nové smlouvy nezahrnující nekalé praktiky a poskytla konkurenčním výrobcům čipů licence na své patenty za spravedlivé a rozumné ceny. Firma navíc dostala zákaz uzavírat s výrobci chytrých telefonů smlouvy o exkluzivních dodávkách vylučujících nákup čipů od konkurence.

Dvě pokuty uložila Qualcommu i Evropská komise. Loni to bylo 997 milionů eur (25,4 miliardy korun) za to, že platil firmě Apple, aby používala pouze jeho čipy. Qualcomm tím chtěl poškodit konkurenta Intel. Letos v červenci společnosti EK uložila pokutu 242 milionů eur za to, že v letech 2009 a 2011 snažil za pomoci „predátorské cenové politiky“ vytlačit z trhu britského výrobce softwaru Icera.

Licenční praktiky Qualcommu jsou terčem vládních vyšetřování ve Spojených státech minimálně od roku 2014 a v Asii a Evropě minimálně od roku 2009, připomněla agentura Reuters.