Rok 2021 u Applu: Vylepšování ve všech ohledech a jedna malá revoluce

Šéf Applu Tim Cook hrál během vývojářské konference WWDC 2021 nezvykle malou roli

Šéf Applu Tim Cook hrál během vývojářské konference WWDC 2021 nezvykle malou roli Zdroj: Reuters

Apple iPad Pro
Apple iMac
Apple iMac
Apple iMac
Apple iMac
22 Fotogalerie
Adam Kos

Apple v roce 2021 rozhodně nestagnoval. Vedle uvedení nových generací svých stávajících produktů včetně značného redesignu počítačů vstoupil i do nového segmentu. A to navíc tak jako nikdo jiný. Jeho akcie také poměrně rychle rostly a dosáhly nového milníku. O Apple je prostě zájem a nevypadá to, že by to mělo být příští rok jinak. 

První událost měla společnost naplánovanou na duben, a i když se vůbec nejednalo o populární iPhony, byla možná hned tou nejdůležitější v celém roce, a to dokonce hned ze tří důvodů. Prvním byl tablet iPad Pro. Ten totiž Apple osadil čipem M1, tedy tím čipem, který používají i jeho počítače. Jasně tím vyslal světu zprávu, že jeho tablet není jen na konzumaci online obsahu, ale výkonem se rovná plnohodnotným počítačům. Problém to má jen jeden, jímž se už samozřejmě nechlubí.

Omezení operačního systému iPadOS samotnému iPadu pořád hodně svazuje ruce. Ať už se jedná o základní, mini, Air, nebo o Pro modely, všechny jedou na stejném iPadOS a všechny trpí stejnými nedostatky, které brání uživatelům ve využití jejich plného potenciálu. Apple nechce a nebude systém s macOS nijak sjednocovat, proto musí uživatel přistoupit na jeho hru, a i když si koupí profesionální tablet v ceně počítače, musí k němu pořád přistupovat jen jako k tabletu. A je to škoda.

Počítat iMac s 24" obrazovkou dostal kompletní a skutečně svěží design, který je tenký, barevný, a především funkční. I on samozřejmě obsahuje čip M1, na němž ostatně tento all-in-one počítač stojí. Jeden čip totiž vládne všem a všemu, co v tomto počítači uděláte. Jeho vzhled navíc ukazuje budoucí směřování Applu po odchodu hlavního designéra společnosti Jony Iva. Pokud tedy bude budoucnost takováto, bude nesmírně líbivá. Ostatně už na jaře 2022 bychom se měli dočkat většího modelu iMacu, u kterého je zřejmé, že bude mít stejný vzhled, jen s větší úhlopříčkou displeje a s vyspělejšími čipy.

Zcela nový produkt

Možná nejzásadnější produkt Applu celého roku byl možná tím vůbec nejmenším, co společnost kdy představila. Řeč je o příslušenství AirTag, tedy vlastnímu lokalizačnímu štítku, který uchytíte na klíče, dáte do zavazadla, peněženky nebo do automobilu. Sám o sobě by nebyl ničím zajímavý, protože různých lokalizátorů najdete na trhu hromadu. Tento však vyniká implementací do sítě Najít, tedy té sítě, ve které můžete hledat zařízení společnosti Apple.

Nabízí nejen přesnou lokalizaci, kdy vás podporovaný iPhone směruje, kde se štítek nachází, ale najde jej třeba i jakýkoli iPhone, který se kolem něho byť jen mihne. Pokud totiž označíte AirTag jako ztracený, zařízení Apple všech uživatelů po světě jej anonymně lokalizují a odešlou vám informaci o jeho aktuální poloze. A to je rozdíl oproti ostatním řešením, která jen sdělí, kde se váš telefon od daného štítku odpojil.

Na začátku června ještě proběhla klasická vývojářská konference WWDC, kde Apple oznámil a na podzim poté vydal nové operační systémy iOS 15, iPadOS 15, tvOS 15, watchOS 8 a macOS 12 Monterey. I když se pár zajímavých novinek našlo, rozhodně se nejednalo o nic převratného. 

Nejočekávanější iPhony 

Jestliže Apple v roce 2020 představil nové iPhony až v říjnu, v roce 2021 se vrátil ke klasickému zářijovému termínu. Řada iPhonů 13 však přinesla jen několik málo evolučních změn, které pro majitele předchozí generace nepřinesly prakticky nic, kvůli čemu by měli své rok staré zařízení vyměnit. Zmenšil se výřez, zvětšil výstup fotoaparátů a baterie, modely 13 Pro pak konečně dostaly adaptivní displej s proměnlivou obnovovací frekvencí. Bez to ale dokážete žít.

Jistě efektní je filmařský režim, zbytečné naopak fotografické styly. iPhony 13 Pro a 13 Pro Max nicméně s iOS 15.1 získaly i ProRes, tedy nahrávání videa ve filmové kvalitě. V základu pak uměly také makro. S ním jako by Apple nevěděl, co si počít, proto jeho funkčnost upravil nejen v iOS 15.1, ale i v 15.2. S aplikacemi třetích stran jej však umějí i o poznání starší iPhony.

Zcela očekávaně uvedl Apple spolu s iPhony i novou generaci svých chytrých hodinek. Apple Watch Series 7 však zklamaly pro minimum invencí. Větší displej s odolným sklem byl pro mnohé jednoduše málo. Problém byl i s dostupností, kdy je společnost neuvolnila k prodeji spolu s iPhony, ale na události jen uvedla, že budou k dispozici „na podzim“.

Zcela neočekávaně naopak došlo opět na iPady. Šestá generace modelu mini přejala design z iPadu Air, takže se dočkala odstranění tlačítka plochy, kdy Apple Touch ID integroval do zapínacího tlačítka, a samozřejmě s tím také razantního zvětšení displeje. Devátá generace základního iPadu byla jen do počtu, i když se pořád jedná o populární vstupní model do tohoto „tabletového“ segmentu společnosti.

Konečně profesionální MacBooky

Poslední událost roku, a sice ta říjnová, přinesla sice očekávané, i tak ale dokázala skutečně překvapit. Fakt, že přijdou MacBooky Pro ve dvou velikostech displejů, byl veřejným tajemstvím. Jenže v to, jak ve finále vypadají, a co vlastně umějí, nedoufal možná nikdo. Apple vyslyšel nářky uživatelů, kteří si na novou podobu MacBooků Pro z roku 2016 jednoduše nedokázali zvyknout. A nestává se příliš často, aby Apple od své vize ustoupil.

Ta v podobě osazení profesionálního notebooku jen USB-C konektory prostě neuspěla, a proto se v novinkách vrátil k HDMI, slotu na paměťové karty, a dokonce přišel i s MagSafe nabíjením. Toto tak jasně zastínilo kontroverze ohledně výřezu v displeji pro čelní kameru. Líbí se i design, odstranění neužitečného Touch Baru, který nahradily klasické funkční klávesy v plnohodnotné velikosti, a dvojice čipů M1 Pro a M1 Max. O tomto snil nejeden profesionál odkázaný na práci na cestách.

Keynote, kde hlavní roli hrály MacBooky, však Apple doplnil ještě jednou drobností. Na sluchátka AirPod třetí generace čekali fandové jako na smilování. Prakticky se jedná o mix mezi klasickými AirPody a AirPody Pro. Jde tedy sice o pecky, ale s mnohými funkcemi modelu Pro.

Pozdě či draze

Rozhodně ne vše se Applu povedlo. Nová generace Apple TV 4K představená v dubnu s novým a o poznání použitelnějším dálkovým ovládáním příliš nezaujala. Důvodů pro její koupi je jednoduše málo, cena je navíc hodně přestřelená. MagSafe Battery Pack, tedy externí baterie, kterou pomocí magnetů přichytíte na iPhony 12 a novější a kterou Apple uvedl v červenci, pak vlastně jen čerpá nápad od konkurence. Na trhu už podobných produktů najdete více a je jen otázkou, jestli Apple vlastní řešení ladil příliš dlouho a nechal se předběhnout, nebo se spíše u ostatních s její realizací inspiroval.

A pak je zde ještě předplatné podcastů, kterým se chce Apple přiživit nejen na tvůrcích, ale i na posluchačích. Podcasty jsou totiž na stálém vzestupu a marže 30 procent z předplatného je přece jen lákavá. Oproti tomu bezeztrátový a prostorový zvuk v rámci Apple Music, tedy dvě funkce dostupné všem předplatitelům této hudbu streamující platformy, jim Apple uvolnil bez jakéhokoli příplatku.

Na závěr je třeba ještě zmínit oznámení nového servisního programu, kdy se Apple zcela odvrátil od své politiky oprav výhradně autorizovanými servisy. Nově si tak svůj iPhone bude moci opravit téměř kdokoli a to je skutečně velká věc.

Jasný ukazatel úspěchu

Na první pohled to sice může vypadat, že Apple v roce 2021 nic tak převratného neukázal. Jenže to je poněkud lichá představa. Dovolil si osadit svůj počítačový čip do tabletu, svou platformu Najít ve spojení s příslušenstvím AirTag posunul na úplně jinou a prozatím bezkonkurenční úroveň, kompletně redesignoval nejen iMac, ale i MacBook Pro. K tomu představil vylepšené verze svých počítačových čipů, v nichž vidí jasnou budoucnost poté, co na ně přesedlal z čipů od Intelu.

Jenže veřejnost měří úspěch především novými iPhony a ty moc inovací nepředvedly. A ani Apple Watch Series 7 se příliš nepovedly, a to se přitom jedná o nejprodávanější (nejen chytré) hodinky na světě. Apple ale nemění každý rok vše. Změny přicházejí s větším odstupem než u konkurence. Ostatně investoři mu věří. Na začátku roku jste za jednu akcii Applu zaplatili 129 dolarů, nyní to je už 178 dolarů. Jedná se tedy o růst o 36 procent. I jen podle tohoto ukazatele byl rok 2021 pro Apple skutečně povedený.